Глібов Леонід Іванович Скоробагатько

Десь на шляху, біля діброви, У хаті чепурній шинкарочка жила; Про біле личко, чорні брови Далеко чутка йшла. Один купець – забув, як звати,- Із ярмарку багато грошей віз І до шинкарчиної хати Він привернув і з воза зліз. Вишнівочка-первак, хазяйка чорноброва, Та ще к тому веселая розмова Забавили його, І він забув погонича свого.

Шинкарка язиком, як на цимбалах, грає, Купець, прицмокуючи, п’є, Погонич все на клунок поглядає, Бо догадавсь, яке добро там є. У хаті жарти, сміх; погонич пильно слуха Та й думає: “Багатим всюди рай”. А біс йому

в обидва вуха Все шепче: “Утікай! Багатирем ти станеш, будеш паном, Розкошуватимеш весь вік…” І розум в голові покривсь чудним туманом… Погнав він коненят і десь у полі зник.

Одумався гуляка, вийшов з хати, Туди-сюди – було та загуло… Купець заметушивсь…”Рятуйте!” – став кричати, А рятувать і нікому було. Побіг він, плачучи, шукати вітра в полі; Нема ні чутки, ні сліда. Не сподівався він такої злої долі, Не снилася йому така біда.

Літали в полі скрізь і вітра не піймали… Рибалки шапочку край берега найшли, І хвилі їм нічого не сказали, До моря горе понесли.

За днями дні летіли і минали;

Пристарілось і те, що змолоду цвіло; Багато деяких пісень переспівали; Постало те, чого і не було. Скоробагатько по горі скотився, У городі на ноги став,- На пустирі будинок уродився І всіх причарував. Меди і вина щастя розливало, Скоробагатько панував, Усе йому кувало і плескало, І чорт дітей, як кажуть, колихав. Як бджоли на той мед, злітались городяне, І ласо їли всі, і солодко пили, Розумником його зробили громадяне, Хоч казочку про шапочку й плели… Що язики!

Не вимовчать ніколи, А добрі пироги Не вороги; Не слід цураться хліба й солі.

Хотів сказать ще більше я, Та перебила доленька моя: “Даремна,- каже,- річ, і рот тобі замажуть, Сиди собі, не лізь, Бо золотий обушок, люди кажуть, Відчинить двері скрізь”.

[1892-1893].


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Глібов Леонід Іванович Скоробагатько