Твір на тему – Боротьба добра та зла в романі Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”

Панас Мирний став творцем першого в українській літературі соціально-психологічного роману – “Хіба ревуть ясла, як ясла повні?”.

Соціальний і психологічний аспекти стали головними під час створення цього роману, зокрема під час змалювання образу Чіпки. Розкриттю основних проблем роману служить добір історично правдивих подій, жанр, композиція, образи, конфлікт, мовно-художні засоби.

Роман відзначається багатоплановими персонажами, між якими виникають класово антагоністичні конфлікти, тому більшість розділів сповнена соціального

змісту, трохи менше уваги надано побутовим конфліктам. Звісно, без них утрачалася б повнота зображення героїв, їхньої поведінки, вдач. Розлад у родині Чіпки, коли він вигнав рідну матір, сутички Христі й Грицька, осуд селянами п’яної Чіпчиної компанії, самогубство Галі – дуже важливі моменти твору, тим паче, що побутові конфлікти тут не виступають ізольовано від соціальних, а доповнюють їх.

Найбільше уваги надано образу самого Нечипора Варениченка. Персонаж змальований від народження до часу, коли був відправлений на каторгу. Голодне й безрадісне дитинство, зневага до “байстрюка”, раннє заробітчанство,

кривди зробили Чіпку вразливим до людського горя, сповнили його душу ненавистю до неправди, а власний шматок поля й праця на себе виявили в його вдачі доброту, дбайливість. І тільки насилля над ним, коли пройдисвіти силоміць намагалися безкарно забрати його землю, роз’ятрило гнів, пустило Чіпку на манівці пияцтва й розбою.

У романі розкрито економічну й моральну замкненість селянина від землі, в образі Нечипора Панас Мирний та Іван Білик змалювали частину селянства, яка доходила висновку, що “безневинний бідак” – з одного боку, і “багатир”, пани, попи, з другого – люди двох протилежних напрямків у житті, це вороги.

Чіпчині пошуки справедливості, його розбійництво вмотивовані в романі як соціально, так і психологічно. Вірні життєвій правді, автори, проте, не забувають про стихійність селянського бунтарства, малюють трагедію Чіпки, яка полягає в сліпому бажанні помсти та ненависті. Змалювання сильної вдачі Нечипора письменники досягають показом вірності юнака громаді, його селянській невсипущості.

Рішення він схвалює раптово й безповоротно.

Образ Чіпки став соціальним типом, усособленням знедоленого селянства, котре шкає виходу в тогочасних суспільних умовах.

Сміливий задумом, постановкою важливих соціальних проблем, роман “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” зайняв одне з найпочесніших місць у реалістичній українській літературі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Твір на тему – Боротьба добра та зла в романі Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”