Панас Мирний став творцем першого в українській літературі соціально-психологічного роману – “Хіба ревуть ясла, як ясла повні?”.
Соціальний і психологічний аспекти стали головними під час створення цього роману, зокрема під час змалювання образу Чіпки. Розкриттю основних проблем роману служить добір історично правдивих подій, жанр, композиція, образи, конфлікт, мовно-художні засоби.
Роман відзначається багатоплановими персонажами, між якими виникають класово антагоністичні конфлікти, тому більшість розділів сповнена соціального
Найбільше уваги надано образу самого Нечипора Варениченка. Персонаж змальований від народження до часу, коли був відправлений на каторгу. Голодне й безрадісне дитинство, зневага до “байстрюка”, раннє заробітчанство,
У романі розкрито економічну й моральну замкненість селянина від землі, в образі Нечипора Панас Мирний та Іван Білик змалювали частину селянства, яка доходила висновку, що “безневинний бідак” – з одного боку, і “багатир”, пани, попи, з другого – люди двох протилежних напрямків у житті, це вороги.
Чіпчині пошуки справедливості, його розбійництво вмотивовані в романі як соціально, так і психологічно. Вірні життєвій правді, автори, проте, не забувають про стихійність селянського бунтарства, малюють трагедію Чіпки, яка полягає в сліпому бажанні помсти та ненависті. Змалювання сильної вдачі Нечипора письменники досягають показом вірності юнака громаді, його селянській невсипущості.
Рішення він схвалює раптово й безповоротно.
Образ Чіпки став соціальним типом, усособленням знедоленого селянства, котре шкає виходу в тогочасних суспільних умовах.
Сміливий задумом, постановкою важливих соціальних проблем, роман “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” зайняв одне з найпочесніших місць у реалістичній українській літературі.