“Чіпка – бунтар, правдошукач чи злочинець” за романом Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”

Працю над романом “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” Панас Мирний закінчив у 1875 році. Цей багатоплановий соціально-психологічний твір він створив разом із своїм братом письменником Іваном Біликом. В основу роману було покладено реальне життя селянства з його кривдами і радощами, соціальною нерівністю і злиденністю, а також жорстокими заходами так званих “захисників народу”.

Одним з таких захисників був і головний герой роману Чіпка. На формування характеру цього персонажу вплило життя у постійних злиднях, зневажливе ставлення

до хлопця сільських дітей, невідступне прізвисько “виродок” та багато інших чинників. З малих років в душі Чіпки зародилася ненависть до людей, яка згодом і зруйнувала його життя. Але проти все у дитячій душі так само зародилися доброта, чесність і щирість. Розвитку цих якостей сприяли розповіді люблячої бабусі Оришки і її лагідні казки.

Розмірковуючи над людськими стосунками, Чіпка казав: “Я, бабусю, добрий. Я злого не робитиму… Я буду добрий, бабусю…”. І справді, з початку з нього вийшов працьовитий, відвертий, щирий і чесний парубок.

Але незабаром стала виявлятися і слабкість Чіпчиного характеру,

а коли у нього відібрали землю, він і зовсім зламався, втративши віру у справедливість. Вирішивши, що нема щастя в його житті, віз завів собі друзів-розбишак і став пропивати все, що заробив власною важкою працею. Та пройшов деякий час і знову добро в душі парубка перемогло.

Чіпка починає нове життя – він мириться з матір’ю, одружується з коханою дівчиною і завдяки своїй працьовитості дуже скоро стає заможним господарем. Мати навіть помолоділа, радіючи за щастя свого сина.

Але щастя це тягнулося недовго. Чіпку знову скривджують, в цьому випадку під час виборів у земство. Під впливом “лихого товариства” він повертається до розбійницького життя, і на цей раз уже назавжди.

Знищення Чіпкою невинних людей, його криваві вчинки у боротьбі за “правду”, його спотворення як людини привели до жахливих наслідків. Не витримавши такої “боротьби за правду” свого чоловіка, Галя вішається, а мати з часом видає свого сина владі.

На мій погляд, у такому трагічному житті винен не стільки суспільний лад і соціальна несправедливість, яка існувала в той час, скільки сам парубок. Адже скільки людей, незважаючи на важку долю до кінця залишилися справжніми людьми і не стали на шлях розбою. А ось Чіпка не зумів скористатися добрими настановами, які давали йому рідні люди, і врешті-решт перетворився на звичайного злодія та вбивцю.

Я вважаю, що Чіпка – не бунтар і не правдошукач, а звичайний злочинець. Дійсно, дуже важко знайти вірні шляхи для боротьби з кривдниками і гнобителями, але маючи достатньо завзятості, такі шляхи відшукати все ж таки можна. А Чіпка в своїх пошуках не виказав наполегливості і терпіння, що привело до спустошення його душі і знівечення характеру.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Чіпка – бунтар, правдошукач чи злочинець” за романом Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”