ПОРІВНЯННЯ. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “ЛІС ВОСЕНИ”

II семестр

З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)

ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2

Урок 59. ПОРІВНЯННЯ. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “ЛІС ВОСЕНИ”

Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Олександра Олеся; удосконалювати навички виразного читання віршованих творів; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, знаходити порівняння, робити висновки з прочитаного; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над чистомовкою

Ав-ав-ав

– не лови гав.

Ив-ив-ив – я квіти полив.

Ви-ви-ви – чорні брови.

Ва-ва-ва – книжка нова.

Ву-ву-ву – вип’ємо каву.

Ув-ув-ув – новину почув.

Ві-ві-ві – здивувались паві.

Ів-ів-ів – льон зацвів.

Во-во-во – намальовано криво.

Ов-ов-ов – накололи дров.

2. Робота над скоромовкою

На стежину, на стіжок

Тихо падає сніжок.

Дружно вийшли ми на ганок,

Ми співаємо пісень:

– Сніже, сніже, добрий ранок,

– Сніже, сніже, добрий день!

А. Камінчук

3. Гра “Хто це? Що це?”

Цікава, захоплююча, ілюстрована… (книжка).

Солодка, запашна,

червона… (ягода).

Весела, мелодійна, задушевна… (музика).

Прудка, маленька, пухнаста, руда… (білка).

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах

Учні в групах розказують складені розповіді “Світ очима пролісків” та “Як співає жайворонок”. Найкращу розповідь від кожної групи презентують усьому класу.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– З творчістю якого поета почали знайомитися на попередньому уроці?

– Сьогодні ми продовжимо вивчати твори Олександра Олеся.

– Чому буде присвячений його вірш, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.

– Гостя до лісу прийшла –

Фарби з собою несла.

В неї роботи чимало –

Золотом ліс фарбувала,

Сонечко вниз опустила,

І павутинки пустила. (Осінь)

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 61-63). Виразне читання вірша вчителем

– Чи сподобався вам вірш?

– Який настрій він у вас викликав?

2. Словникова робота

1) Довідкове бюро.

Шум – тут: те саме, що піна.

Вколо – навколо, навкруги.

2) Читання слів “луною” за вчителем.

Скошені, похило, тріпоче, осінніми, зайнялися, пройнялися, брехеньки, стрепенувся, неначе.

Фізкультхвилинка

3. Гра “Бджілки”

Самостійне напівголосне читання вірша учнями, кожен – у своєму темпі.

– Знайдіть у тексті порівняння. Поміркуйте, навіщо поет використовує такий художній прийом і чому добирає саме такі порівняння.

4. Читання вірша учнями “ланцюжком” за строфами

5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– Що автор говорить про лани і степи?

– Як поет передав полохливість зайця, обережність лиса?

– Яким ви уявляєте собі лиса? зайця?

– Голоси яких пташок почув автор у лісі?

– Що він говорить про спів шпака, скрекотання сороки?

6. Гра “Диктор телебачення”

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

7. Робота за ілюстрацією

– Розгляньте малюнок. Знайдіть рядки вірша, які проілюстрував художник.

8. Гра “Хвиля”

Ведучий задає “тон” і “темп” гри. Вірш читається так, ніби хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо – голосніше – голосно – тихіше – тихо – голосніше тощо.

9. Гра “Знайдіть риму”

Лани – … (восени);

Похило – … (мило);

Золоте – … (цвіте);

Вами – … (квітками);

Квітки – … (нагідки);

Зайнялися – … (пройнялися).

10. Читання слів Тамари Коломієць та Грицька Бойка

– Які слова вам допомогли уявити прихід зими?

– Як ви вважаєте, чому обидва автори, змальовуючи зиму, використали слово срібний?

– На чому вони хотіли наголосити?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким віршем ознайомились на сьогоднішньому уроці?

– Хто його автор?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ПОРІВНЯННЯ. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “ЛІС ВОСЕНИ”