Порівняння й метафора: що у них спільного?

Порівняння – один із видів тропів, який пояснює особливості явища, предмета, людини через зіставлення їх з іншими на основі схожості:

Над сизим смутком ранньої зими

Принишкли хмари, мов копиці сіна.

В. Симоненко

Порівняння складається з двох елементів: те, що порівнюється (у нашому прикладі – хмари), і те, з чим порівнюється (копиці сіна, які нагадують хмари за розміром). Ці елементи здебільшого з’єднані сполучниками як, мов, немов, ніби, наче, неначе.

В основі метафори, як і порівняння, лежить зіставлення, але здійснюване

інакше. Метафора одночленна, у ній асоціативно порівнюються два предмети або явища, тому часто метафору називають прихованим порівнянням. “Полин снігів повзе по видноколу” – це метафоричний вислів В. Симоненка, в основі якого – зіставлення полину й снігу за кольоровою ознакою. У метафорі “Тільки вітер креше іскри по стерні…” (Д. Фальківський) швидкість осіннього могутнього вітру порівнюється зі швидкістю горіння сухої стерні від іскри.

Метафора “соти мозку” в поезії О. Теліги “Літо” виникла з асоціативного зв’язку, уяви про те, що і за будовою, і за “наповненістю” “медом”-розумом людський мозок нагадує бджолині соти, тобто це порівняння, так би мовити, у скороченому вигляді.

Порівняння і метафора – найпоширеніші види тропів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Порівняння й метафора: що у них спільного?