ДРАМАТИЧНИЙ ТВІР І ЙОГО ПОБУДОВА – ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (Олександр Кандиба) (1878-1944)

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА 5 клас

ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ

ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (Олександр Кандиба) (1878-1944)

ДРАМАТИЧНИЙ ТВІР І ЙОГО ПОБУДОВА

Читаючи літературні твори, ти, мабуть, звернув/звернула увагу, що автор розповідає про події по-різному. Він може ввести у твір оповідачагероя, який сам діє або є свідком події та розповідає про почуте й побачене. Тоді він пише від свого імені – “Я”, або “Ми”, або “Ми з другом”.

Найчастіше у творі про події розповідає оповідач, який усе знає, усе бачить, але не є дійовим персонажем

твору. Він пише про всіх героїв “Він”, “Вона”, “Вони”. Такий оповідач у казці І. Франка “Лис Микита” та повісті-казці Г. Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”.

Казка Олександра Олеся “Микита Кожум’яка” належить до особливої групи творів. їх призначено для вистави на сцені. Такі твори називають драматичними. У них немає мови оповідача. Картину життя та характери дійових осіб у такому творі автор розкриває через розмови дійових осіб або їхні дії. Герої драматичного твору розмовляють між собою, розповідають про події, які відбулися раніше або поза сценою, міркують

наодинці вголос про щось важливе.

Слова дійової особи, з якими вона звертається до іншої дійової особи в драматичному творі, називають реплікою.

Дійові особи в драматичному творі ще й діють, на сцені вони можуть співати чи танцювати.

“А де ж автор?” – запитаєш ти. Автор у драматичному творі майже не помітний. Він описує вигляд сцени, іноді додає короткі портрети дійових осіб або вставляє зауваження, наприклад, з якою інтонацією герой говорить, які рухи робить тощо.

Такі додаткові зауваження й пояснення в драматичному творі називають ремарками. Ремарки в тексті завжди виділено іншим шрифтом. Вони допомагають творцям театральної вистави правильно зрозуміти, як поставити твір на сцені, а читачеві – уявити героїв та їхні дії, міміку, жести.

Драматичний твір поділяється на дії. Кожна нова дія відбувається в іншому місці або в ній беруть участь інші особи. Тому зовнішній вигляд сцени має відповідати подіям.

Сцена з вистави “Король Дроздобород” у Київському Академічному театрі на Липках




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ДРАМАТИЧНИЙ ТВІР І ЙОГО ПОБУДОВА – ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (Олександр Кандиба) (1878-1944)