Іван Карамазов – герой роману Ф. М. Достоєвського “Брати Карамазови”

Один з трьох закононароджених синів поміщика Федора Павловича Карамазова. І. К. з’являється в чорнових записках Достоєвського під іменами “Іван Федорович”, “вчений”, “вбивця”. Останнє вказує на ідейну концепцію роману: справжній батьковбивця НЕ Смердяков, а богоборець І. К. (Цієї точки зору дотримувалися О. С. Долінін і К. В. Мочульський). Однак спочатку не виключалося, що саме І. К. стане реальним батьковбивці. “Шанобливий-дальшої син”, “Карл Мор” називає І. К. батько, вживаючи ім’я одного з героїв драми Шиллера

“Розбійники”. І. К., під маскою майже ності приховує ненависть до батька, що несе моральну відповідальність за його смерть, я Дмитро Карамазов, засуджений за недосконале батьковбивство, займають у композиції роману становище, схоже з братами-ворогами в “Розбійниках”.

Прагнучи ввести героя в широкий літературний та культурно-історичний контекст, Достоєвський порівнює І. К. з Фаустом Гете, кандида Вольтера.

Образ І. К. – Подальший розвиток у творчості Достоєвського героя-бунтаря, що сповідує атеїстичні переконання, що закликає до перегляду існуючих моральних устоїв. Фігура І. К. оточена загадковістю.

Він ріс в чужій сім’ї похмурим хлопчиком, рано виявив блискучі здібності. Навчався в університеті природничих наук, сам утримував себе копійчаними уроками і журнальної роботою.

Альоша Карамазов зізнається йому в сцені в трактирі: “Брат Дмитро каже про тебе: Іван – могила. Я кажу про тебе: Іван – загадка “. Дійсно, поведінка І. К. незрозуміло і двозначно: будучи атеїстом, він пише роботу про теократичний устрої суспільства; вселяє батькові думка звернутися до посередництва Зосими в вирішенні сімейного конфлікту; “твердо і серйозно” приймає благословення старця і цілує його руку.

Свідомість І. К. розривається між вірою і невір’ям. Цю таємницю відразу вгадує старець: “Ідея ця ще не вирішена у вашому серці і мучить його. У цьому ваше велике горе, бо настійно вимагає дозволу.

Але дякуйте творця, що дав вам серце вище, здатне такою мукою мучитися “(Виходячи з узкобіографіческого тлумачення образу І. К., Л. Ф. Достоєвський висловила припущення, що письменник змалював у ньому себе.

Роздвоєність свідомості героя показана в діалозі з чортом. Богоборчі висловлювання І. К. у розділі “Бунт” перегукуються з деякими положеннями доповіді “Ідеалістичний і позитивний методи в соціології”, прочитаного взимку 1848 р. на зборах гуртка петрашевців Н. С. Кашкін. Достоєвський і Кашкін належали до різних угруповань серед петрашевців і не були близькі, однак ця перекличка, помічена О. С. Долініним, дійсно існує: хід думок атеїста І. К. – Заперечення не Бога, а доброти його.

Знамениті слова І. К., звернені до брата Альоші: “Я не Бога не приймаю, зрозумій ти це, я світу, Їм створеного не приймаю і не можу погодитися прийняти”. (Серед чорнових начерків до роману “Підліток” є такий запис: “Якщо світ так йде, що підлу справу опиниться на місці світлого, то нехай все провалиться, я не приймаю такого світу”.) У листі до М. А. Любимову від 8 липня 1879 Достоєвський називає І. К. “Одним з найголовніших характерів”.

Ідейна навантаження образу І. К. зумовлена вже тим, що йому Достоєвський віддає авторство “Поеми про Великого інквізитора” – вершини своїх релігійно-філософських роздумів. І. К. з Інквізитором, зі “страшним і розумним духом” проти Христа. Його ідея “все дозволено” реалізується в батьковбивство, скоєному Смер-Дяково, “дух самознищення і небуття” втілюється в “межі”. У сцені “кошмару” Достоєвський продовжує тему, розпочату в “Бісах”: викриття брехливості сатанинської краси. Ставрогіна є “маленький, бридкий золотушний бісеня з нежиттю, з невдалих”; І. К. відвідує “просто чорт, паскудної дрібний чорт”. У І. К. два “двійника” – чорт, що повторює його думки, “самі бридкі і дурні”, і лакей Смердяков, що знижує його “ідею” до кримінального злочину. “Щоденник письменника” за 1876-1877 рр.. містить зародки багатьох ідей, розвинених у романі в образі І. К. Так, міркування “ідейного” самовбивці в розділі “Вирок” (“Щоденник письменника”, 1876, жовтень) проявляється в аргументації І. К. (Гол. “Бунт” п’ятої книги роману “Pro і contra”).

Серед заготовок для нездійсненої поеми “сороковин” (задум – літо 1875 р.) дослідник творчості Достоєвського Л. П. Гроссман вказує розмова Молоду людину з сатаною, частково предвосхищающие нездійснені задуми письменника: “Книга мандрів”, “Книга про Ісуса Христа” і ” Російський Кандид “.

Серед героїв Достоєвського найбільш близькі І. К. в ідейно-психологічному плані образи Раскольникова, Іполита Терентьєва з роману “Ідіот” і Ставрогіна. Тріада “вільний мислитель – вульгарний” двійник “- реальний вбивця”, представлена у романі в образах І. К., “чорта” і Смердякова, має своїх попередників в “Бісах”: Ставрогіна – Верховині віденський – Федько каторжний. У чернетці “Листи до видавця” Русского вестника “” міститься відповідь Достоєвського на закиди М. Е. Салтикова-Щедріна і рецензента “Поголосу” в “епілептичні судомні” сприйнятті дійсності: “Такі концепції, як квиток назад і Великий інквізитор, пахнуть епілепсію, болісними ночами. Та коли такі люди є, то як же їх не описувати?

Та хіба їх мало, озирніться навколо, панове, ці вибухи – та ви після цього нічого не розумієте в сучасній дійсності і не хочете розуміти, а це вже гірше за все “.

Сучасна Достоєвському критика різного штибу, від демократичної, представленої роботами Михайлівського та Антоновича, до протистоять їй журналу “Думка”, газети “Новий час” і зайняв відокремлену позицію “

Літературного журналу” Суворіна, відзначала філософську глибину і найвища художня майстерність у втіленні образу І. К. Російські релігійні філософи початку XX “Шв. присвятили проблемі, викладеної в поемі І. К., цілі дослідження. Дослідник творчості письменника Д. Д. Благой у другій половині нашого століття зазначив, що “Шв. К. передбачив настрої і характерні психологічні риси героїв літератури “кінця століття”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Іван Карамазов – герой роману Ф. М. Достоєвського “Брати Карамазови”