Макар Девушкин – герой роману Ф. М. Достоєвського “Бідні люди” (

Макар Девушкин – герой роману Ф. М. Достоєвського “Бідні люди” (1845), титулярний радник 47 років, переписуються за невелику платню папери в одному з петербурзьких департаментів. Він тільки що переїхав в “капітальний” будинок біля Фонтанки, де тулиться за перегородкою в загальній кухні з “гнилим, гостро-услащенним запахом”, в якому “Чижик так і мруть”. У тому ж дворі М. Д. знімає більш зручну і дорогу квартиру для своєї далекої родички Вареньки, 17-річної сироти, за яку більше нікому заступитися.

Живучи поруч, вони рідко

бачаться, щоб не викликати плітки.

Душевне тепло і співчуття вони черпають з майже щоденної листування один з одним. М. Д. щасливий, знайшовши серцеву прихильність. Відмовляючи собі в їжі і плаття, вигадує на квіти і цукерки для свого “ангельчіка”. “Тихенький”, “тихий” і “добренький”, М. Д. – Предмет постійних насмішок оточуючих. Єдина радість – Варенька: “точно домком і сімейством мене благословив господь!” Вона посилає М. Д. повісті Пушкіна й Гоголя; “Станційний наглядач” піднімає його у власних очах, “Шинель” – ображає оприлюдненням жалюгідних подробиць його власного

життя.

Нарешті, М. Д. посміхається удача: викликаний за помилку в папері на “распеканцію” до генерала, він удостоївся співчуття “його превосходительства” і отримав особисто від нього 100 рублів. Це порятунок: сплачено за квартиру, стіл, одяг. М. Д. пригнічений великодушністю начальника і картає себе за недавні “ліберальні” думки.

Розуміючи всю непосильність для М. Д. матеріальних турбот про себе, Варя погоджується на заміжжя з грубим і жорстоким Биковим і їде до нього в маєток. В останньому листі М. Д. до неї – крик відчаю: “Я і працював, і папери писав, і ходив, і гуляв… все тому, що ви… тут, навпаки, поблизу жили”. В інших творах 1840-х рр.. Достоєвський малює “маленької людини” дещо по-іншому, акцентуючи його моральну неповноцінність (Гоаядкін, Прохарчин та ін), а в 1850-і рр. .- навіть каліцтво (Опискин).

З 1860-х рр.. цей тип стає для письменника другорядним, поступившись центральне місце непересічній герою-інтелектуалу. З романом “Бідні люди” пов’язана перша артистичне виконання Достоєвського: у квітні 1846 р. на літературному концерті в будинку відомих слов’янофілів Самаріним М. С. Щепкін прочитав одне з “листів” М. Д.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Макар Девушкин – герой роману Ф. М. Достоєвського “Бідні люди” (