Грушенька – героїня роману Ф. М. Достоєвського “Брати Карамазови”

Прототипом образу послужила знайома Достоєвських Агрипина Іванівна Меньшова (в заміжжі Тер), яку, як і героїню роману, обдурив кинув її наречений-поручик. Достоєвські брали участь у долі Меньшової. Г. Свєтлова, як і всі жінки у Достоєвського, не має своєї особистої історії, складаючи частину біографії та долі інших героїв. Г. поєднує у своїй любові Дмитра і Альошу, Дмитра і Федора Павловича.

Митя говорить про Г.: “Це цариця всіх інфернальніц, яких можна тільки уявити на світі! У своєму роді захоплення “. Слова суперниці, Катерини Іванівни,

доповнюють створений образ: “Це тигр. Її потрібно батогом, на ешафоті, через ката, при народі “.

Образ грішниці, що стоїть на роздоріжжі між моральними докорами, що зв’язують її з минулим, і сьогоденням, до якого закликає нова, чиста любов, виник у Достоєвського ще в повісті” Господиня “(Катерина). Але на відміну від Катерини Г. знаходить в собі сили, щоб порвати з минулим і з’єднатися з Митею в любові і страждання. Дослідниками творчості Достоєвського відмічено, що Г. зазнає у романі метаморфозу, провідну її “багатогрішної” душу на шлях покаяння і морального оновлення.

У зв’язку з цим

згадується Марія Єгипетська, велика грішниця і “блудниця”, довгим спокусою і стражданням здобула собі вінець святості.

Перші рецензенти роману, роблячи прогнози про подальший розвиток сюжету, відводили Г. істотне місце: “Що автор розвине далі і створить на підготовленій ним грунті – невідомо, але з кількох обставин можна вивести висновок, що він готує для читачів жахливу драму, в якій одну з головних ролей доведеться грати Грушеньці “(” Син батьківщини “, 1879, 28 березня).

У нездійсненному продовженні роману, де повинна була розвернутися доля Альоші Карамазова, Г. відводилася важлива роль. Як записала німецька дослідниця Н. Гофман у 1889 р. зі слів вдови письменника, Альоша, одружившись з Лізою, залишає її “заради прекрасної грішниці Грушенисі, яка пробуджує в ньому карамазовщину” (див. Бєлов С. Ще одна версія про продовження “Братів Карамазових” / / Питання літератури.

1971. № 10. С. 254-255).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

alt

Дізнайтесь вартість своєї роботи

Безкоштовна оцінка замовлення!

Оцінимо за півгодини!

Грушенька – героїня роману Ф. М. Достоєвського “Брати Карамазови”