II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 71. “ЛІТО ПАХНЕ СУНИЧКАМИ”. ДІАЛОГ. ПЛАТОН ВОРОНЬКО “СУНИЧКА-СЕСТРИЧКА”
Мета: вчити учнів читати діалоги, інтонувати речення, аналізувати прочитане; розвивати вміння читати за розділовими знаками, виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Чок-чок-чок – ось червоний бурячок.
Чу-чу-чу – я капусту посічу.
Щок-щок-щок – в чавунці зварю борщок.
Чний-чний-чний
Че-че-че – бабуся калачі пече.
Ча-ча-ча – дай, бабусю, калача.
Чі-чі-чі – їж, будь ласка, калачі.
2. Робота над скоромовкою
Наварили смакоти –
Будем їсти я і ти.
А сороки і ворони
Будуть їсти макарони.
В. Чепуренко
3. Читайте правильно, швидко, чітко!
Кожен стовпчик прочитати згори вниз, а потім – знизу вгору.
Джем гудзик
Джин дзвоник
Дзвін джунглі
Дзига джерело
Дзьоб дзеркало
Бджола дзвіночки
Джміль кукурудза
4. Читайте, думайте, доповнюйте!
Слухають, пишуть, сидять, малюють – … (діти).
Співає,
Повзе, блищить, шипить, жалить – … (гадюка).
Пише, запитує, навчає, перевіряє – … (вчитель).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Обличчям до обличчя”
Учні повертаються одне до одного у парі та читають виразно вірш.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– Пахне галявинка невеличка –
Швидко виросли сестрички, –
Чепурушки круглолиці
Заховались у травиці.
Чорні крапочки на личках…
Здогадалися?.. (Сунички).
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання тексту “Літо пахне суничками” (с. 76)
– Чи доводилося вам збирати сунички? Де? Розкажіть.
– Коли достигають сунички?
– Прочитайте, як про це сказано в тексті (с. 76).
– Перечитайте текст повільно. Зупиняйтеся на виділених словах, уявляйте себе на суничній галявині.
– Які запахи ви відчуваєте?
– Які картини бачите?
– Чим суниці на галявині нагадують запашні озерця?
Фізкультхвилинка
Цвіт суниці ми зривали,
У торбиночку складали,
А зимою чай варили
І ніколи не хворіли.
Раз здорові всі малята,
То почнемо танцювати.
(Декілька танцювальних вправ на місці.)
2. Опрацювання вірша Платона Воронька “Суничка-сестричка”
1) Гра “Бджілки”.
Самостійне напівголосне читання вірша учнями, кожен – у своєму темпі.
– Між ким відбувається діалог у вірші?
– Який настрій у співрозмовників?
– Які слова свідчать про те, що суничка весела й рада розмові?
Діалог – розмова між двома чи кількома особами.
2) Робота в парах.
– Прочитайте вірш за особами.
3) Гра “Добери рими”.
Умита… (налита);
В теплі… (землі).
3. Повтори і пригадай!
– Назвіть персонажів поезій Платона Воронька.
– Як автор ставиться до своїх героїв?
– Назвіть вірші, у яких Платон Воронько пропонує вам пильніше придивитися до себе, до своїх учинків. Поясніть свою відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якими творами Платона Воронька ознайомилися?
– Який із його віршів сподобався найбільше? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш.