Мета: закріпити знання учнів про звукові значення букви Юю; формувати навички читання слів і текстів з цією буквою; розвивати мислення, мовлення, увагу; виховувати любов до праці, повагу до людей праці.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Би-би-би – на голуб’ятні голуби.
Ді-ді-ді – сиві, білі й руді.
Ись-ись-ись – полетіли вони ввись.
Ів-ів-ів – кличу я голубів.
На-на-на – насипаю їм зерна.
Ють-ють-ють
Ні-ні-ні – щиро дякують мені.
2. Гра “Продовж ряд”
Боюся, миюся, стараюся…
Стою, даю, читаю…
3. Робота над мовною загадкою
– З “у” – стріли пускають,
А якщо “Ю” – через нього під землю спускаюсь. (Лук – люк)
4. Послухай – посміхнись!
Юля юшку вранці їла.
Юля юшки не любила.
Мама каже: – Ще наллю!
Юля каже: – Не люблю!
Мама Юлю так любила,
Що за неї юшку з’їла.
Г. Чубач
5. Гра-змагання між хлопчиками і дівчатками
– Назвіть чоловічі імена на Ю. (Юрій, Юхим)
– Назвіть жіночі імена на Ю. (Юля, Юстина,
6. Робота над загадками
– До блузки будь-якої
Її ти одягаєш.
Жінкам вона знайома
І ти її впізнаєш. (Юбка)
– Всім обід готує мама,
Ось бере вона петрушку,
Інші додає приправи –
Будем їсти смачну… (юшку).
7. Читання віршів Лесі Українки “Пісенька весняної води”, О. Пархоменка “Я матусю дожидаю”
Фізкультхвилинка
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 122-123)
1. Опрацювання оповідання М. Коцюбинського “Десять робітників”
1) Читання вчителем тексту “Десять робітників”.
– Про яких десятьох робітників ідеться в цій розповіді?
2) Читання тексту учнями (напівголосно, самостійно).
Учитель звертає увагу учнів на те, що оповідання складається із запитань і відповідей, тому треба навчитися читати так, щоб це було схоже на розмову двох людей.
– Що здивувало чоловіка у хаті Одарки?
– Що відповіла Одарка на запитання чоловіка?
3) Читання тексту вголос окремими учнями. Відпрацювання правильної інтонації кожного речення.
Окремі речення учитель пропонує учням прочитати хором.
4) Підготовка до читання за особами.
– Прочитайте ще раз оповідання самостійно і підготуйтеся до читання за особами. Зверніть увагу на те, що тут тільки дві особи – оповідач і Одарка.
5) Читання оповідання за особами.
6) Розповідь за малюнком.
2. Опрацювання вірша І. Січовика “Руки”
1) Читання вірша вчителем.
– Що вміють руки?
2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
– Де працюють руки?
3) Читання вірша учнями “ланцюжком” по рядках.
4) Гра “Читає Незнайко”.
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. учні відшукують речення і читають його без “помилки”.
Поливають, носять (косять), миють,
Варять, риють (шиють), пришивають (прибирають),
У дворі, в садочку, в школі (домі)…
5) Виразне читання вірша.
6) Складання речень за малюнками.
3. Звуко-буквений аналіз слів вміють, запитую, дивлюсь
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Про яких людей ми читали на уроці?
– Так про кого можна сказати таким прислів’ям: “Де руки й охота, там скора робота”? (Про людей працьовитих, охочих до роботи)