ЗАКРІПЛЕННЯ ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ АПОСТРОФА В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ “КОМП’ЮТЕРНА МИШКА” І ВІРША “УЗЯВСЬ ДЕМ’ЯН НАВЧАТИ КІШКУ”

Мета: закріпити правила вживання апострофа в українській мові; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; формувати свідомі навички читання; розвивати пізнавальну активність дітей, мовлення, мислення; виховувати самостійність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Мовленнєва розминка

1) Робота над скоромовкою.

Миші в шафі шаруділи,

Шість шарфів шерстяних з’їли.

2) Звукова зарядка.

– Назвіть голосні у слові комп’ютер; початковий звук у словах:

м’яч, ім’я, сім’я, п’єса.

– Визначте наголос і кількість складів у словах хом’як, дев’ять, п’ята, подвір’я, сузір’я.

2. Робота над загадкою

– Я є у п’явці, у в’юні,

Я є у риб’ячій сім’ї,

Але в воді мене немає.

Скажіть, хіба таке буває? (Апостроф)

3. Звуко-буквений аналіз слів

Буряк – бур’ян;

Моряк – п’явка;

Буря – пір’я.

4. Слухання вірша про апостроф

Я у полум’ї, в сузір’ї,

В пам’яті і у сім’ї.

В надвечір’ї, у міжгір’ї,

В п’єсі, м’яті та ім’ї.

В п’ятниці, в м’ячі і в пір’ї,

В черв’яку

і у в’юні.

В п’явці, в’язі, у подвір’ї,

В п’ятці добре теж мені.

У п’ятірці, у дев’ятці,

У солом’янім брилі,

У Дем’янку, у Мар’янці,

В гороб’ятка на крилі!

У прив’ялому листочку,

Що давно води не п’є.

У зав’язанім клубочку

І у м’ясі також є!

Н. Красоткіна

5. Гра “Утвори нове слово з апострофом”

Дерево – дерев’яний горобець – гороб’ята

Солома – соловей –

Трава – голуб –

Кропива – ластівка –

6. Читання вірша Н. Красоткіної “В п’ятницю, у надвечір’я”

7. Словникова робота

– Про яку мишку йшлося у скоромовці?

– А моя мишка не хоче їсти сир. Що ж це за мишка? (Комп’ютерна)

– у чому ж різниця між цими мишами? у чому вони схожі? Кого чим можна годувати?

– Мишеня-звірятко дуже полюбляє сир. Вона боїться кішки і тікає від неї. Комп’ютерна мишка нікуди не втече, бо вона зв’язана спеціальним дротом з комп’ютером. На комп’ютерній миші дві великі клавіші, схожі на вуха. Натисни пальчиком на ліве вушко – і мишка відповість на екрані стрілочкою.

Мишку не треба піднімати, а тільки легко ковзати нею по килимку: вперед, назад, ліворуч, праворуч.

III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 141)

1. Опрацювання тексту “Комп’ютерна мишка”

1) Читання тексту вчителем.

– Про що йдеться в тексті?

2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.

– Яка казка згадується в оповіданні?

3) Читання тексту учнями “ланцюжком”.

– Як допомогла мишка у казці?

– Як уміє допомагати комп’ютерна мишка?

4) Вибіркове читання.

– Знайдіть слова з апострофом і прочитайте їх.

– Де сидить комп’ютерна мишка?

– Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.

5) Гра “Читає Незнайко”.

Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні відшукують речення і читають його без “помилки”.

Ти знаєш, як починається (закінчується) казка “Ріпка”.

Сидить мишка на робочому столі на зеленому (кольоровому) килимку і допомагає виконувати на екрані різні дії. І речення (слово) в тексті замінити.

2. Опрацювання вірша “Узявсь Дем’ян навчати кішку”

1) Читання тексту вчителем.

– Як звали хлопчика?

– Що він говорив кішці?

– Чому кішка не бачила мишки?

2) Виразне читання вірша учнями.

3) Робота за малюнком.

– Кого ви бачите на малюнку?

– Чи є на малюнку мишка?

Можна запропонувати учням вивчити вірш напам’ять.

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися на уроці?

– Що розповісте вдома батькам?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЗАКРІПЛЕННЯ ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ АПОСТРОФА В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ “КОМП’ЮТЕРНА МИШКА” І ВІРША “УЗЯВСЬ ДЕМ’ЯН НАВЧАТИ КІШКУ”