Мета: розказати учням про життя і творчість Лесі Українки; вдосконалювати навички виразного читання віршованих творів; розвивати акторські здібності учнів, пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати любов до природи, рідного краю.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Жив жучок між бур’янами,
Жив без тата і без мами.
Жив і жив, і не тужив –
Жовтим листям ворушив.
Жаба квакнула: “Попався!”
Жук завмер
Г. Чубач
2) Звукова зарядка.
– Назвіть голосні у слові ваблять; початковий звук у словах діточкам, рученята, зросли, доспіли, гіллі.
– Визначте наголос і кількість складів у словах вишеньки, гіллі, червонії.
2. Читання тексту “Іван Якович Франко” та уривка з казки І. Франка “Лисичка і Рак”
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 146-147)
1. Повідомлення вчителя
Повідомлення вчителя про Лесю Українку
– Леся Українка – літературне ім’я (псевдонім) Лариси Петрівни Косач. Її мати – відома письменниця Олена Пчілка. Маленька Леся була така ж, як і ви. Вона любила бігати
Вона знала понад десять іноземних мов, любила музику, грала на фортепіано, виявляла інтерес до малювання.
Літературну діяльність Леся почала рано. У 9 років написала перший вірш “Надія”. Коли дівчині було 13 років з’явився її перший друкований вірш “Конвалія”. Мати, відсилаючи вірші тринадцятирічної доньки до друку, підписувала їх псевдонімом “Леся Українка”, (здрібніле ім’я “Леся”, бо дівчинка ще була малою, а “Українка” – значить, дівчина з України).
Олена Пчілка назавжди поєднала долю Лесі з долею України.
Творчість Лесі Українки цікава і різноманітна. Багато її віршів присвячено дітям і створено для дітей.
2. Опрацювання тексту “Леся Українка”
1) Читання тексту вчителем.
– Кого ви бачите на портреті?
– Хто така Леся Українка?
2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
– Що ви взнали про дитинство Лесі Українки?
3) Читання тексту учнями “ланцюжком”.
– Що любила читати Леся?
4) Вибіркове читання.
– Знайдіть слова, написані з великої букви. Поясніть їх написання.
– Якою дівчинкою була Леся?
– У скільки років вона навчилася читати?
– Що писала Леся українка для дітей і дорослих?
5) Гра “Читає Незнайко”.
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. учні відшукують речення і читають його без “помилки”.
У дитинстві Леся була дуже веселою (жвавою) і допитливою дівчинкою.
У три (чотири) роки вже добре читала.
Написала для дітей і дорослих багато оповідань (віршів) та казок.
3. Опрацювання вірша Лесі Українки “Вишеньки”
1) Читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вірш?
– Чому він має таку назву?
2) Словникова робота.
Ваблять – манять, приманюють, принаджують, викликають бажання, потяг.
3) Читання слів “буксиром” за вчителем.
Ваблять дівчаточко
Скачуть хлоп’яточко
Простягають рученята
Доспіли деревцем
Низесенько черешеньки
– Яке слово “зайве” у першому стовпчику?
– Що спільного у словах другого стовпчика? (Мають зменшувально-пестливе значення,.)
4) Читання анаграм.
Шевиньки (вишеньки)
Шечекирень (черешеньки)
Ливирос (виросли)
Сокови (високо)
5) Читання вірша учнями “ланцюжком” по строфах.
– Чому діти не можуть дістати вишень?
– Що вони роблять для того, щоб їх дістати? Прочитайте.
– З яким запитанням діти звертаються до вишеньок?
– Прочитайте, яку відповідь дали їм вишеньки.
6) Хорове читання.
– Визначте, скільки осіб беруть участь у вірші, в цьому вам допоможе малюнок.
– Знайдіть у вірші пестливі слова.
– Для чого їх уживає поетеса у своєму вірші?
– З якою інтонацією слід читати слова дітей? (Запитання, благання) А слова вишеньок? (Повчально, розсудливо)
7) Читання парами за особами.
8) Гра “Диктор телебачення”.
Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
9) Гра “Букви розгубилися”.
– Прочитайте вірш, вставляючи пропущені букви.
Ой в_ш_ньки-ч_реш_ньки,
Черв_ні_, спіл_,
Чо_о ж б_ ви так вис_ко
Вир_сли на г_лл_?
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Що розповісте вдома про Лесю Українку?