Мета: закріпити знання учнів про букву Цц та її звукові значення; формувати свідомі навички читання слів з буквою Цц; розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати патріотичні почуття.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
Розучування скоромовки
У крамниці продавець
Загубив свій олівець.
2. Гра “хто добре чує звук?”
Цуценя зайшло у двір,
На подвір’ї – “страшний звір”…
Під зів’ялим бур’яном
Воно стрілось
Цап забрів у двір рогатий –
Цуценя втекло до хати.
Цілу ніч йому не спалось –
Цапа цуценя боялось.
О. Кононенко
3. Гра “Букви розгубилися”
ГАНЦИ, КРИЦ, КОРЦУ.
4. Хвилинка-цікавинка
– У назвах яких тварин є звук? (Лисиця, заєць, вівця, вовчиця, ведмедиця…)
5. Читання тексту “Циркова залізниця”
Фізкультхвилинка
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 114-115)
1. Опрацювання казки “Родичі”
1) Читання казки вчителем.
2) Словникова робота.
Закопилила губи – надулася, розсердилася; заважничала.
Барвисте платтячко – забарвлене у різні кольори;
Не цурайтеся свого роду – не зневажайте свій рід.
3) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
– Назвіть дійових осіб казки.
4) Читання тексту учнями “ланцюжком”.
– Що запитав Буряк Цукерку?
– Що відповіла Цукерка?
– Що пояснила тітка Цибулина?
5) Вибіркове читання.
– Знайдіть слова з буквою “це” і прочитайте їх.
– Прочитайте речення, в кінці яких стоїть знак оклику.
6) Читання оповідання за особами.
7) Гра “Читає Незнайко”.
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. учні відшукують речення і читають його без “помилки”.
– Чому це ти, сестрице, така непривітна до мене? – запитав Буряк Цибулину (Цукерку).
– Я тобі не сестриця! – закопилила ніс (губи) Цукерка. Я солодка, у зеленому (барвистому) паперовому платтячку.
8) Робота за малюнком.
– Кого ви бачите на малюнку?
– Чи можете ви впізнати, хто де зображений?
2. Опрацювання вірша В. Лучука “Уставати рано треба”
1) Розглядання ілюстрації.
– Що зобразив художник на малюнку?
2) Читання вірша вчителем.
– Поясніть назву вірша.
– Знайдіть у вірші рими.
3) Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
– Знайдіть слова з буквою “це” і прочитайте їх.
– Прочитайте речення, в кінці яких стоїть знак оклику.
– Як слід читати ці речення?
– Додайте останнє слово рядка вірша.
Рано-вранці крізь віконце
Зазирнуло в хату… (сонце).
Я збудив Марійку знову
На зарядку на… (ранкову).
Вже Марійка учениця –
Довго спати не… (годиться)!
Усміхнулось сонце з неба:
– Уставати рано… (треба)!
4) Читання вірша учнями вголос.
– Чого вчить цей вірш?
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Про яких родичів ми читали казку?
– Що запам’ятали з цієї казки?
– Хто будив Марійку?
– О котрій годині ви прокидаєтеся?