Найдавніші пам’ятки матеріальної культури, знайдені на території України, датовані ще античною епохою: це найдавніші грецькі поселення на узбережжі Чорного моря. Пізніші пам’ятки відносяться до епохи неоліту, або нового кам’яного віку. Передусім це багатюща Трипільська культура.
Археологічні розкопки в Україні ведуться з року в рік, і мати-земля дарує вченим розгадки багатьох таємниць.
Побут наших найдавніших предків був досить простим. Залишки посуду, мисливського та сільськогосподарського знаряддя, прикраси – ось
Пам’ятки матеріальної культури, датовані тими часами, вражають своєю досконалістю й витонченістю: давні майстри добре знали, як поєднати в одній речі користь і красу.
Набагато простіше вивчати матеріальну культуру українців, що склалася за часів козацтва, тобто в XVI – XVII століттях. Здається, саме тоді з’явилися класичні взірці українського національного одягу, начиння, архітектури
Саме тоді народний побут українців і став таким самобутнім, яким ми, власне, його й знаємо. Широкої популярності набули зокрема посуд примхливої форми, вишукані прикраси, різноманітні способи прикрашання житла.
З давніх-давен українці прикрашали не лише власні домівки, а й споруди, якими користувалася вся громада. Сліди того, як наші предки прикрашали церкви, школи можна бачити, на визначних пам’ятках архітектури.
А зброя? Чи була вона теж красивою? Так, була: всі різновиди традиційної козацької зброї були багато прикрашені. Серед цієї зброї шаблі, рушниці, пістолети тощо.
Навіть такі небезпечні речі, як бойова зброя, ставали справжнім витвором мистецтва.
Сьогодні пам’ятки матеріальної культури українців зберігаються в багатьох музеях нашої держави і світу. Завдяки цим зразкам народного мистецтва ми можемо вивчати життя наших предків з прадавніх часів і аж до сьогодні.