Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; викликати у дітей почуття зачарування красою рідної природи; поглибити їх знання про літо; прищеплювати учням любов до поетичного слова; виробляти розуміння і почуття його краси; виховувати спостережливість, любов до природи; сприяти розвитку образного мислення й мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Ічка-ічка-ічка: ось глибока річка.
Ачка-ачка-ачка: пливла по річці качка.
Єчка-єчка-єчка: знесла вона яєчка.
Нят-нят-нят:
Чить-чить-чить: плавать діточок навчить.
Ічці-ічці-ічці: попливуть разом по річці.
2. Робота над скоромовкою
Я по воду на криничку
Поведу малу сестричку.
Хай відеречко бере,
Водички трохи набере.
IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Вступне слово вчителя
– Кожна пора року має свою неповторну красу. Багато хто вважає найкращою весну, бо все навколо оживає, буяє травами і квітами, садами і гаями наповнюється співом птахів. А кого не зачарує краса осіннього лісу або біла казка красуні-зими? Усі пори року прекрасні.
Сьогоднішній
IV. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИГ
– Які книжки на виставці вам знайомі?
– Хто хоче ознайомити нас зі своєю книжкою?
– Візьміть книжку, яка вам найбільше сподобалася.
– Як називається ця книжка?
– У ній один твір, чи це збірка творів?
– Чи написано прізвище автора на обкладинці?
– Хто намалював ілюстрації до книги?
– Де видана книжка?
V. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ
1. Вірш Анатолія Костецького “Канікули”
– Чому співає все навколо?
– Що таке канікули? Прочитайте.
2. Вірш Марії Чепурної “Прикмети літа”
– Які порівняння вживає поетеса у вірші?
– Чи запам’ятав ти прикмети літа?
– З’єднайте стрілочкою прикмету з її значенням.
Ластівки літають | Буде вітер сильний |
Над водою низько. | |
Мов червоні квіти, | Дозріли суниці |
Хмари в небі синім. | |
Засинів льон. | Дощик близько |
3. Вірш Галини Демченко “Червень”
– Про який місяць ідеться у вірші?
– Звідки походить назва місяця?
– Що сказано у поезії про полуниці?
– Чому дітям не сидиться в хаті?
4. Оповідання К. Марукаса “Чому плакала пташка”
– Назвіть головних персонажів оповідання.
– Чому плакала пташка?
– Чи можна назвати дітей жорстокими?
– Як би ви вчинили на місці дітей?
Фізкультхвилинка
5. Читання й обговорення оповідання Олександра Копиленка “Таля”
1) Читання першої частини оповідання “ланцюжком”.
2) Аналіз змісту прочитаного.
– Назвіть головних персонажів оповідання.
– Чому хлопці воювали з кропивою?
– Прочитайте, як вони це робили.
– Чому Василь спинився?
– Знайдіть і прочитайте рядки, у яких описується галченя.
– Що почали робити хлопці?
– Чим вони годували пташеня?
– Як Василько назвав галченя?
3) Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання другої частини оповідання.
4) Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
– Що сказала Василькові мама?
– Куди Василько посадив пташеня?
– Прочитайте, як синичка відреагувала на появу галченяти.
– Чому відступила синичка?
– Чи вдалося подружитися птахам?
– Яке враження справила на вас поведінка Василька?
– Чого ви хотіли би повчитися в цього хлопчика?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Про яку пору року говорили на сьогоднішньому уроці?
– Чого ви очікуєте від літа, що наступає?
– Яких ви хочете канікул?
– Де мрієте побувати?
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
Розгадування кросворда
1. Прізвище автора віршів “Вітряк”, “На щастя”. (Павличко)
2. Прізвище автора оповідання “Лелеки”. (Збанацький)
3. Прізвище автора оповідань “Яшка і Машка”, “Омар”, “Шоколад боцмана”. (Трублаїні)
4. Прізвище автора поезії “Тюхтій і Торохтій”. (Коломієць)
5. Прізвище автора веселих гумористичних віршів. (Бойко)
6. Прізвище автора твору “Айстри”. (Буцень)
7. Прізвище автора повісті “Гуси-лебеді летять”. (Стельмах)
8. Прізвище автора оповідання “Розбишака Чив”. (Копиленко)