Мета: поглибити знання учнів про творчість Наталі Забіли; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити заглиблюватися в поетичні образи; розвивати образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до поетичного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Щиро щиглик щебетав
Щойно на ліщині.
Щиросердно він бажав
Щастя Україні!
Хай щовечора й щоднини
Щедрим нивам Батьківщини
Рясний дощ полоще щічки,
Щоб вродив врожай пшенички.
2.
– Прочитайте частину вірша в лівому стовпчику, а в правому знайдіть його кінцівку.
Тихо спить собі ведмідь | Здоровенна голова. |
Сива кізка скік та скік | Слово мама написало. |
Стоїть баба снігова | Щоб родило житечко. |
Ой, мороз, який мороз! | Хтось надворі гупотить. |
По снігу дівча гуляло, | Через річку на той бік. |
Сійся жито і пшениця, | Треба взяти нам лопату. |
Принесла я вам літечко, | Лиш |
Щоб город перекопати, | Всіх пташок проймає дрож. |
Ти прокинься рано-рано, | Шкідників нам добуває. |
Дзьоб міцний і гострий має, | Буде дітям паляниця. |
IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми поринемо у чарівний світ поезії Наталі Забіли.
Наталя Львівна Забіла – перший лауреат літературної премії імені Лесі Українки, яку вважають зачинателькою сучасної української дитячої літератури.
Чимало поколінь із захватом читали і читають яскраві вірші та захопливі казки й оповідання, з любов’ю, незмінною цікавістю сприймають її творчість.
Діти, відгадайте загадку, яка допоможе вам дізнатися, в якому відомому дитячому журналі довгий час працювала Наталія Забіла.
– Цвіте синьо, лист зелений
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив –
Його не займає. (Барвінок)
IV. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИГ
– Які книжки на виставці вам знайомі?
– Хто хоче ознайомити нас зі своєю книжкою?
– Візьміть книжку, яка вам найбільше сподобалася.
– У ній один твір, чи це збірка творів?
– Хто намалював ілюстрації до неї? Де і коли видана книжка?
V. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ
– Як же Наталя Забіла знає дітей, як невимушено веде поетичну бесіду: про квіти й траву, вітер, дерево, струмок, свійських тварин, лісових звірів та все живе навколо!
1. Вірш “Журавлик”
– Де діти знайшли журавлика? Прочитайте опис цього місця.
– Яким був птах? Прочитайте.
– Чому діти забрали журавлика? Чи схвалюєте ви їх учинок? Чому?
– Доведіть словами тексту, що вони добре доглядали за пташкою.
– Чому журавель залишив дітей?
– Чого вчить цей вірш?
2. Вірш “черепаха”
– Яка тема цього вірша? мета?
– Знайдіть і прочитайте опис черепахи. З яким почуттям пише про неї поетеса?
– Знайдіть слова, які це підтверджують.
Фізкультхвилинка
VI. ЧИТАННЯ ВІРШІВ НАТАЛІ ЗАБІЛИ
1. Вірш “випав сніг”
1) Гра “Бджілки”.
Самостійне мовчазне читання вірша учнями
– Яка основна думка вірша?
– Який основний тон виберете ви для читання? (Радісний, бадьорий)
– Які рядки вірша потрібно читати особливо радісним тоном?
2) Виразне читання вірша учнями “ланцюжком” за строфами.
– Прочитайте рядки, в яких передано замилування зимовим ранком.
– До чого закликає нас поетеса? Прочитайте.
2. Вірш “лісова криниченька”
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Що ви уявляли, слухаючи вірш?
2) Робота в парі.
Учні в парі читають вірш одне одному.
3) Гра “Добери риму”.
Трава – лісова; запашні – глибині; сюди – води; вода – розповіда.
VІI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які поетичні твори Наталі Забіли читали на сьогоднішньому уроці?
– Чого вчать нас ці твори?
VIІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Вірші українських поетів”.
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.