ТАРАС ШЕВЧЕНКО “ТИХЕСЕНЬКО ВІТЕР ВІЄ…”, “ОН ГАЙ ЗЕЛЕНИЙ ПОХИЛИВСЬ…”

II семестр

З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)

ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1

Урок 54. ТАРАС ШЕВЧЕНКО “ТИХЕСЕНЬКО ВІТЕР ВІЄ…”, “ОН ГАЙ ЗЕЛЕНИЙ ПОХИЛИВСЬ…”

Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички правильного, виразного, швидкого читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, критичне мислення, творчі здібності дітей; сприяти національному вихованню учнів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Дихальна гімнастика

Щоб навчитися читати правильно, швидко і виразно, треба розпочати урок із дихальної гімнастики.

– Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте звук: о-о-о-о…

– Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте склади:

Пім-пам-пом-пум-пем-пім;

Мам-мом-мум-мім-мем-мим.

2. Робота над скоромовкою

Лінь лежить у Ліни в ліжку,

Каже: “Я посплю тут трішки”.

Через неї лежебока

Ледь не відлежала боки.

Н. Становська

3. Розпитування за складовою таблицею

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Конкурс на краще читання з пам’яті вірша Тараса Шевченка “Тече вода з-під

явора…”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Прочитайте акровірш, яке слово виділили?

Ти мусиш нам співця назвати,

Адже умів лиш він один Рабів німих так захищати.

А хто так оспівав, як він,

Садок вишневий коло хати?

Д. Білоус

– То кому присвячений сьогоднішній урок? (Присвячений видатному українському поету, письменнику, художнику – Т. Г. Шевченку.)

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка “Тихесенько вітер віє…” (с. 57)

1) Вступне слово вчителя.

– Перебуваючи в Санкт-Петербурзі, в 1844 p. Т. Г. Шевченко написав відому поему “Сон”.

Послухайте уривок з цього твору.

2) Виразне читання вірша вчителем.

– З якою інтонацією читається вірш? (Спокійно, тихо, розмірено)

3) Словникова робота.

Мріти – тут: ледве виднітися.

Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.

Вітер віє

Степи мріють

Ярами зеленіють

Сторожа розмовляють

– Що означають слова першого стовпчика? (Назви предметів.)

– Що означають слова другого стовпчика? (Назви дій предметів.)

– Доберіть синонім до слова сторожа. (Охорона)

Фізкультхвилинка

4) Читання вірша учнями.

– З ким автор порівнює тополі?

– Які дерева згадує поет у вірші?

5) Добирання до слів – назв предметів слів – назв дій.

Вітер… (віє)

Степи, лани… (мріють)

Верби… (зеленіють)

Сади… (похилились)

Тополі… (стоять, розмовляють)

2. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка “Он гай зелений похиливсь…” (с. 57)

1) Вступне слово вчителя.

– Перебуваючи в засланні, далеко від Батьківщини, Т. Г. Шевченко написав вірш “Якби ви знали, паничі…”. У цьому вірші поет згадує своє важке дитинство, оспівує чудову українську природу.

2) Гра “Бджілки”.

Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

– Яку картину ви уявляєте, читаючи вірш?

– З чим поет порівнює ставок?

– Що говорить про верби?

3) Гра “Збери словосполучення”.

Гай виглядає

Верби похиливсь

Ставок купають

4) Гра “Віднови вірш”.

Велику книгу_____ , дорослі й діти

І “Кобзарем” її____ . заповіти

В тім “Кобзареві” зложив, написав

Щоб знали всі:____ й___ . назвав

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чого вчать вірші Тараса Шевченка?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити один з віршів Т. Г. Шевченка напам’ять.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ТАРАС ШЕВЧЕНКО “ТИХЕСЕНЬКО ВІТЕР ВІЄ…”, “ОН ГАЙ ЗЕЛЕНИЙ ПОХИЛИВСЬ…”