Образ мужика у казці “Повість про те, як один мужик двох генералів прогодував”

Каральний сміх Щедріна не залишав у спокої представників масового хижацтва – дворянство та буржуазію, які діяли під заступництвом правлячої політичної верхівки. Так, у казці “Повість про те, як один мужик двох генералів прогодував” засобами казкової фантастики Щедрін показав, що джерелом не тільки матеріального благополуччя, а й дворянської культури є праця мужика.

Генерали-паразити, які звикли жити за рахунок чужої праці, опинившись на безлюдному острові, почали виявляти звички деяких голодних тварин, ладних з’їсти один одного.

Тільки поява мужика врятувала їх від остаточного озвіріння та повернула їм звичайний “генеральський” вигляд.

З гіркою іронією зобразив сатирик рабську поведінку мужика перед генералами. Він дав їм по десятку яблук, а собі взяв “одне кисле”. Сам і мотузку зробив, щоб генерали тримали його вночі прив’язаним до дерева.

Він навіть ладен був дякувати генералам за те, що вони “мужицькою його працею не гнушалися”: “І почав мужик на бобах розводити, якби йому генералів порадувати за те, що вони його, дармоїда, жаліли і мужицькою його працею не гнушалися! І збудував він корабель – не корабель,

а таку посудину, щоб можна було океан-море переплити аж до самої Под’ячеської”. Генерали ще сумнівалися, боялися, щоб вій їх не втопив. А у неосвіченого мужика навіть і думки такої не було.

Він був певен у своїх силах.

Важко собі уявити більш рел’єфне зображення сили та слабкості російського селянства, яке знемагало під потрійним ярмом – чиновників, поміщиків та капіталістів. Казки Салтикова-Щедріна завжди були засобами громадянського виховання людини та реформування життя на принципах соціальної справедливості та гуманізму.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Образ мужика у казці “Повість про те, як один мужик двох генералів прогодував”