Наставник пристрасті ніжною (за творчістю Овідія)

Давньоримський поет Публій Овідій Назон виділявся серед письменників офіційного напряму в літературі того часу. Свій творчий шлях Овідій почав з любовної лірики. Проте в його творах оспівування особистих почуттів і переживань поступаються місцем опису любовних сцен і душевного стану героїв.

Автор ще багато в чому залишається вірний елегійного традиції.

Його перша збірка Любовні елегії має свою героїню (узагальнений жіночий образ), яку поет називає Коріна, на ім’я стародавньої поетеси. Разом з тим, володіючи унікальним поетичним

талантом, він створює твори абсолютно нового типу. Тут немає піднесеного тону, який використовується іншими авторами при описі закоханості і страждання.

У елегіях Овідія ми бачимо яскраві замальовки реальному житті, яким він надає відтінок грайливості та іронії. Описуючи щасливу зустріч з Коріна, поет малює обстановку спальні, фіксує час дня, докладно описує прекрасну зовнішність своєї коханої.

Таким чином, автор говорить не про виникає почуття, а про обстановку навколо відбувається події. На противагу своїм попередникам, що зображує серйозне, глибоке почуття, він виступає лише жартівливим співаком любовної

млості, як він сам називає себе.

Ще однією особливістю Овідія є розвиток ним на протязі всього твору однієї теми, але в нескінченних варіаціях. Так, ціла елегія побудована у нього на обіграванні думки про те, що закоханий представляє собою воїна на службі у Амура. Висловлена в першому рядку, ця ідея потім розвивається в численних порівняннях.

Маску закоханого поета Овідій остаточно відкидає в своєму наступному збірнику Послання героїнь, в якому представляє п’ятнадцять вигаданих поетичних листів міфічних героїнь своїм чоловікам. Теми Послань… одноманітні – розлука, туга, самотність, борошна ревнощів, прохання про повернення, проте в описі цих почуттів Овідій проявляє виняткову майстерність, наділяючи яскравою індивідуальністю кожну зі своїх героїнь. Тут і скромна, терпляча Пенелопа, і згорає від пристрасті Федра, і готова без страху розлучитися з життям Дідона, і мстива Медея, і сентиментальна Енона.

Всі вони зовсім по-різному переживають розлуку з коханими.

У своїх наступних поемах Наука кохання і Ліки від кохання поет дає настанови в області любовних відносин. Римської елегії тих часів взагалі була властива претензія на повчальну роль в області любові. Овідій розвинув у своїх творах цю тенденцію, в той же час представивши легку пародію на неї.

У двох перших частинах Науки любові він дає поради чоловікам, як залучити й утримати жінку. При цьому, пародіюючи відомі керівництва, він поступово подає науку знаходження предмета любові:

… Спочатку довідався,

Де в тебе на шляху більше дівочих найліпшої.

Потім вчить, як домогтися відповідного почуття:

Шлях до оволодіння – благання. Любить жінка

Прохання чоловічі –

Так розкажи їй про те, як ти її полюбив…

І, нарешті, як не втратити кохану:

Геть, безбожні, геть! Будь люб’язним і будеш коханим.

Щоб любов заслужити, мало однієї краси…

… Перейми – на частку парфян, а чемним подругам несіть

Ласки, жарт і світ – все, що живить любов.

Третя частина призначається для жінок – поет розповідає їм, як заманювати і обманювати чоловіків:

Потрібен догляд красі, без нього краса гине…

Поет поступово навчає всім жіночим хитрощам, звертає увагу на, здавалося б, незначні деталі:

… Потрібно буває часом навіть вчитися ходити.

Виклад нехитрої науки автор оживляє яскравими міфологічними сюжетами, побутовими сценками та іншими картинами, які, однак, не виходять за рамки пустотливою любові.

Друга поема Ліки від кохання написана в тому ж жартівливо-навчально тоні. Тут представлені засоби, покликані допомогти тому, чия любов безнадійна.

Виступаючи в цих творах наставником пристрасті ніжною, Овідій, в той же час, поступово відходить від любовної лірики і звертається до більш серйозних тем, яким і присвячено його подальшу творчість. Завдяки своєму таланту, оригінальності своїх творів, майстерності викладу і розвитку різних ідей, поет відразу ж придбав міцну популярність в читацьких колах. І ця популярність з часом аніскільки не зменшилася, незважаючи на висловлення критиків, які вважали, що він потурав своєму хисту замість того, щоб керувати ним.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Наставник пристрасті ніжною (за творчістю Овідія)