Михайло Коцюбинський – великий майстер художнього слова
М. Коцюбинський боровся проти хуторянської обмеженості творів українських письменників і хотів бачити українську літературу рівною серед європейських літератур. І як справжній майстер, письменник зробив багато для того, щоб його прагнення здійснились. І він був великим Майстром. Передусім майстром жанру. Згадаймо його живі, хвилюючі оповідання для дітей (“Маленький грішник”, “Яринка”), ліричний етюд “Ранок у лісі”, складну реалістичну соціальну повість “Fata
Це жанрове розмаїття й справді дає можливість письменникові повно відтворити як світ навколо людини, так і світ її душі.
Цьому служать передусім портрети літературних героїв. “Мала, суха, чорна, у чистій сорочці, в старенькій свиті… у неї спущені додолу очі й затиснені губи”. Це Маланка. Все її непросте життя, в основі якого лежать чесна праця, постійні нестатки,
Цей опис спрямований на те, щоб показати глибину душі героїні та наповненість життям після зустрічі з Марком Гущею.
Втіленню художнього задуму письменника підпорядкована і мова героїв. Схвильовані, поетичні звертання Маланки до землі: “Яка ти розкішна, земле. Весело засівати тебе хлібом, прикрашати зелом… ” І болючі, набридливі запитання до односельців, читачів, до всього світу: “Ось подивіться, що з мене зробили.
Двадцять літ сотали жили, двадцять літ паслись мною”. Емоційно виразні, свіжі, точні словосполучення “сотали жили”, “паслись мною” підкреслюють головне в цій людській долі: несправедливі соціальні відносини забрали в неї щастя, здоров’я, життя.
Михайло Коцюбинський є неперевершеним майстром пейзажу. Це справжні літературні шедеври. Природу він подає в імпресіоністичному зображенні, що було новим для нашої літератури.