М. Коцюбинський – майстер пейзажу (за оповіданням “Ялинка”)

Восени в лісі пахне дубом і сосною в гущавині. Дрімають дерева під останнім теп­лим промінням сонечка. На кущиках крушини глянцеві чорні ягоди.

На вершеч­ках ліщини де-не-де помітні останні горішки. Вогнем палають плоди горобини…

Дивишся – і не можеш надивитися. Відчуття захоплення і теплої радості ви­никає в душі і росте. Рука сама тягнеться до пензля.

Беру фарби і починаю ма­лювати. Красивий пейзаж виникає на папері: багряний, жовтий, оранжевий. А чи можна так само вдало передати побачене словами?

“Повіяв холодний вітерець.

З краю неба насувались білі, неначе молочні, хма­ри. Дорога була слизька… На обидва боки від неї, скільки скинеш оком, розсте­лилось поле, вкрите снігом, мов білою скатертиною…” Ці чудові рядочки з оповідання М. Коцюбинського “Ялинка”.

Майстерно, тонко, у деталях виписав нам письменник зимовий вечір перед хуртовиною. Читаєш – і ніби відчуваєш себе там, серед засніженого поля, наодинці із зимовою стихією. У пейзажах слова М. Коцюбинського ніби виблискують різними барвами.

А ось опис зимового саду: “В саду лежав глибокий сніг. Чорні, голі дерева сто­яли в саду, настовбурчившись замерзлими

гілочками, наче мертві, не ворушилися од вітру. Під деревами, на білому, як цукор, снігу, сіткою лягла тінь…”

В оповіданні “Ялинка” картини природи малюються через сприйняття Ва­силька. Природа подається в змінах. Вона передає переживання героя. Коли Ва­силько тільки-но виїхав з дому, “повівав холодний вітрець, ішов сніг”.

Пізно ввечері, коли заблудився, “йому стало холодно і страшно”, “навкруги вила хуртовина, бурхав холодний вітер та кружляв снігом”.

Великий майстер художнього слова Михайло Коцюбинський тонко відчував природу. З дитинства спостерігаючи красу довкілля, він передавав неповтор­ність природи у своїх творах. Вона, ніби істота, живе, дихає, відчуває, говорить, їй знайомі біль і радість, сум і відчай.

Де ще знайдеш такі гарні описи природи? Так змалювати природу могла тільки дуже спостережлива людина. Таким, на мій погляд, і був майстер Михайло Коцюбинський.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

М. Коцюбинський – майстер пейзажу (за оповіданням “Ялинка”)