Мета: ознайомити учнів з віршем Миколи Сингаївського “Дощ із краплі починається”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити визначати головну думку прочитаного; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Урок читання починаємо,
Гарного настрою всім бажаємо.
Те що вивчили – пригадаємо,
Поміркуємо, почитаємо.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра “Телефоніст”
Робота в групах
Учитель
Останній учасник кожної групи повинен розказати скоромовку.
Фарбував фазан фіранки,
Брав фломастер у фіалки.
2. Гра “Письменник”
– Правильно прочитайте зашифроване оповідання.
ЇКИВ
ИМ вижемо в єКиві. їКив – листоця кУраїни. шаНе сімто ливеке і рагне. ноВо істоть ан сивокому ребезі ніДпра. У єКиві габато рапків,
(КИЇВ
Ми живемо в Києві. Київ – столиця України. Наше місто велике і гарне. Воно стоїть на високому березі Дніпра.
У Києві багато парків, вулиць і площ. Наш будинок на вулиці Хрещатик.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Чий вірш кращий?”
Учні розказують свої варіанти віршів, складених удома.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– На сьогоднішньому уроці разом з Миколою Сингаївським ми будемо досліджувати, що починається з малого.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем
– Чи сподобався вам вірш?
– Який настрій він у вас викликав?
– Що ви уявляли, слухаючи його?
2. Словникова робота
Читання колонок слів “буксиром” у парах
Дощ листя
Бруньки мерщій
Невтомно чистої
Витчеться насіння
– Прочитайте спочатку односкладове слово, потім – дво – та трискладові слова.
– Прочитайте слова з наголосом на перший склад.
– Прочитайте слова, у яких звуків більше, ніж букв.
– Доберіть синонім до слова мерщій (швидше)-, антонім до слова чистої (брудної).
3. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
– В якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
– Які слова виділите при читанні?
– Де зробите паузи?
4. Виразне читання вірша учнями
5. Фізкультхвилинка
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Прочитайте перше речення вірша.
– Як ви його розумієте?
– Як поет підтверджує думку, що криється в першому реченні?
– До чого закликає нас автор?
– У яких рядках вірша виражена його головна думка?
7. Гра “Що із чого?”
З листочка – … (листя).
З нитки – … (сорочка).
З насіння чи бруньки – … (гілка).
З гілки – … (дудочка-сопілка).
З зернини – …(хліб).
З краплини – … (дощ).
З струмка – … (ріка).
8. Гра “Відновіть вірш”
На дошці записані рядочки з вірша, учні відновлюють його.
День турботою почнеться,
І рукам давай роботу
Хоч мале, та добре діло
Все довкола усміхнеться.
І роби невтомно, вміло
Проганяй мерщій дрімоту.
9. Гра “Знайди риму”
Злого – … (малого).
Листочка – … (сорочка).
Гілка – … (сопілка).
Зернини – … (краплини).
Ріка – … (струмка).
Почнеться – … (усміхнеться).
Дрімоту – … (роботу).
Вміло – … (діло).
10. Гра “Прочитай рядок до кінця”
Гру проводять учні: один називає перше слово будь-якого рядка, інший – дочитує рядок і продовжує гру.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який твір читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Як можна втілити пораду поета у своєму щоденному житті?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити вірш напам’ять (с. 184).