Контрастне зображення трудівників і гнобителів у повісті “Інститутка” – І варіант – МАРКО ВОВЧОК

9 клас

ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

І варіант

Вразлива і доброзичлива Марко Вовчок завжди проймалася болем і печалями поневоленого народу, переживала його кривди, жила інтересами і вподобаннями трудових мас. Письменниця близько до серця сприймала вияви несправедливості, не могла спокійно дивитися на важке становище пригнобленого народу, яке видавалося ще більш трагічним у порівнянні з ситим і розгульним життям кріпосників.

У повісті “Інститутка” Марко Вовчок широко охопила сучасну їй дійсність, вивела типові образи

поневолених, протиставила два світи, в яких вони жили, їх мораль і прагнення.

Сюжет твору побудований на конфлікті, що відбиває протиборство двох ворогуючих сил тогочасного суспільства – кріпаків і кріпосників, що жили поруч, але в той час були дуже далекі один від одного. Найхарактерніші риси представників цих двох “таборів” представлені образами двох головних героїнь повісті – кріпачки Устини і панночки-інститутки.

Відображуючи найгострішу суперечність того часу, Марко Вовчок іде шляхом контрастного зіставлення життя, поведінки і моралі кріпаків та панів. Важка праця трудівників протиставляється

паразитарному, бездіяльному існуванню гнобителів. Ось ще один епізод із життя народу: “Увечері, смерком уже, вертаються з панщини люди потомлені і варом сонячним, і тяжкою працею; всі мовчать – хіба який зітхне важко або заспіває сумної, сумної стиха…” І ось картина із життя панів: “Все теє регочеться, танцює, п’є; все теє гуляще, дак таке випещене!” Протиставляє письменниця і внутрішні якості героїв: людяність, доброзичливість, чистота і щедрість душ кріпаків контрастують із егоїстичністю, бездушністю панства. Морально-духовне, розумове виродження панів протиставляється мудрості народу, його природному гумору і моральній стійкості.

Навіть почуття представників цих двох класів різні: “чудне панське кохання” ніколи не буде таким щирим і самовідданим, як кохання Прокопа і Устини. Матеріальні інтереси панночки переважають над почуттями до молодого лікаря, у той час як Катря, щиро покохавши Назара, погодилася вийти за нього заміж, знаючи, що стане кріпачкою.

Змалювавши в повісті лише одне поміщицьке дворище, Марко Вовчок шляхом контрастного зіставлення показала нестерпне життя кріпаків і поміщиків, до краю розбещених своїм повновладдям над народом, відобразила непримиренність цих двох класів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Контрастне зображення трудівників і гнобителів у повісті “Інститутка” – І варіант – МАРКО ВОВЧОК