Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Юрія Збанацького; розкрити красу і своєрідність його оповідань; удосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів, уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Ра-ра-ра: дуже рада дітвора.
Арк-арк-арк: ми поїдем в зоопарк.
Ро-ро-ро: доберемось на метро.
Ру-ру-ру: в зоопарку кенгуру.
Ру-ру-ру:
Ру-ру-ру: заєць обдира кору.
Ра-ра-ра: закінчилася в нас гра.
2. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором:
– накрапає дощ (тихо);
– дощ пускається сильніше (голосніше);
– злива (голосно);
– дощ слабшає (тихіше);
– дощ припинився (читання припиняється).
Кукурудза на городі
Дивувалась своїй вроді:
Милувалась дуже-дуже
Наче в дзеркало в калюжу.
Білі зуби, коса довгенька,
Та сукня гарна, зелененька.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання оповідання Юрія Збанацького
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– У червоних чобітках,
В білому халаті,
Він весною прилетів
І сидить на хаті. (Лелека)
– Чи хвилюєтеся ви за долю лелеченяти?
– Чи вдасться йому злетіти з гнізда?
– Про це ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання оповідання Юрія Збанацького “Лелеки” (с. 147-149)
1) Гра “Передбачення”. Робота в групах.
– Складіть продовження оповідання.
2) Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання учнями.
– Чи справдилися ваші передбачення?
– Чиє продовження є найближчим до авторського?
3) Словникова робота.
– Прочитайте у правому стовпчику тлумачення, доберіть до них відповідні слова із лівого стовпчика.
Притьмом | Даремно, не досягнувши мети |
Глитало | Теплі, південні краї, куди відлітають на зиму перелітні птахи |
Ірій | Дуже швидко, поспіхом |
Марно | Жадібно, квапливо ковтало |
Фізкультхвилинка
4) Повторне виразне читання оповідання учнями.
5) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
– Якими спостереженнями із життя лелек поділився з вами автор?
– Коли він розповідає про лелек із захопленням, а коли – з тривогою?
– Яке горе спіткало лелечу сім’ю?
– Які думки і почуття викликала у вас розповідь про це?
– Простежте, як змінювався настрій у лелеченяти.
– Якою була лелечиха?
– Що вас найбільше вразило в її поведінці?
6) Гра “Засічка-кидок”
За командою “кидок” усі діти починають читати напівголосно текст.
За командою “засічка” зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.
Цей текст таким саме чином читають ще раз, але не більше трьох разів.
Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг – “засічка” поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.
2. Гра “Живі картини”
– Опишіть картину останньої зустрічі лелечихи з лелеченям шляхом постановки “живих картин”.
3. Гра “Голосування ногами”
Діти встають у дві шеренги – права шеренга: “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга: “я вважаю, що твердження неправильне”.
– Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне, тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?
– Що нового і цікавого дізналися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти розповідь про те, як склалася доля лелечати.