ІРИНА ЖИЛЕНКО. ПАВУЧОК – РУДИЙ БОЧОК

Мета: ознайомити учнів із творчістю української поетеси Ірини Жиленко, з її віршем “Павучок – рудий бочок”; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити аналізувати прочитане, правильно інтонувати читання відповідно до настрою твору; розвивати зв’язне мовлення школярів, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 89)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в

групах. Гра “Чия розповідь краща?”

Учні в групах презентують розповіді про веселий випадок із їхнього життя. Кращу розповідь від кожної групи заслуховує весь клас. Колективно обирають найкращу розповідь.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми ознайомимося із творчістю української поетеси, письменниці Ірини Жиленко.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

– Ірина (Іраіда) Володимирівна Жиленко – українська поетеса, дитяча письменниця, журналістка. Народилася 28 квітня 1941 р., під час Другої світової війни у Києві.

Втратила всіх рідних, виховувалася у родичів у Звенигороді.

Авторка низки дитячих творів: повістей для дітей “Двічі по два дорівнює кульбабці” (1983) і “Новорічна історія про двері, яких нема, і про те, як корисно іноді помилитися номером” (1986), “Достигають колосочки”, “Вуличка мого дитинства”, збірників дитячих віршів “Достигають колосочки” (1964), “Вуличка мого дитинства” (1979), “Казки буфетного гнома” (1985).

2. Гра “Рибки”

Самостійне мовчазне читання учнями статті “Ірина Жиленко” у підручнику (с. 117)

– Де і коли народилася Ірина Жиленко?

– Де пройшло її дитинство?

– Коли написала свій перший вірш?

– Які основні теми творів поетеси?

3. Фізкультхвилинка

4. Опрацювання вірша І. Жиленко “Павучок – рудий бочок” (с. 117)

1) Виразне читання вірша вчителем.

– Чи сподобався вам вірш? Який він за настроєм?

– Які картини ви уявляли, слухаючи його?

2) Словникова робота.

Читання слів “луною” за вчителем, потім – напівголосно в парах одне одному

Благає

Ретельно

Стомилась

Танцювати

Вередлива

Анітрішки

Дурненький

Забруднилась

– Яке слово вжито у пестливому значенні? (Дурненький)

– За допомогою якого суфікса воно утворене? (-еньк-)

– Доберіть синонім до слова анітрішки (мало); благає (просить).

3) Читання вірша учнями “ланцюжком”.

4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Що робив павучок?

– Яким був павучок?

– Скільки у нього ніжок?

– Якою була п’ята ніжка?

– Яка ніжка була вередлива?

– Що не любить робити сьома ніжка? Чому?

– Про яку особливість павучка поетеса розповідає з гумором?

5) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.

– З якою інтонацією, силою голосу і в якому темпі будете читати вірш?

– Передайте голосом розгубленість павучка, веселий чи вередливий настрій його ніжок.

6) Гра “Хто краще?”.

Конкурс на краще виразне читання вірша.

7) Вправи на розвиток техніки читання.

А) Гра “Дочитай рядок до кінця”.

Учитель або учень називає перше слово певного рядочка вірша, а клас має швидко знайти і дочитати рядок.

Б) Гра “Добери риму”.

8) Робота за ілюстрацією.

– Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.

– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер павучка?

– Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?

– Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

– Хто його автор?

– Що нового дізналися на уроці?

– Що вам найбільше сподобалося?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 117).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ІРИНА ЖИЛЕНКО. ПАВУЧОК – РУДИЙ БОЧОК