Герой комедії О. С. Грибоєдова “Лихо з розуму”

Прізвище Павла Опанасовича Фамусова виробляють від лат. fama – чутка, слух, громадську думку. У фамусовском будинку відбувається дія комедії, і сам цей будинок набуває в сюжеті важливе значення. Події починаються рано, коли “день трохи брежжітся”, і закінчуються, коли “остання лампа гасне”. З того самого моменту, як бій недоречно заведених годин порушує сонний спокій ранку, Ф. залучається автором в низку комічних розіграшів, поступово набувають характеру драматичний. Малюнок образу Ф. – подвійний.

Розвиток дії весь час ставить

його у комічно безглузде становище: він ніяк не може простежити інтриги молоді. У першому акті його морочить дочка Софія своїми народженими в бідності коханими, у другому страшно лякає Чацький промовами “карбонарія”, у третьому сам він чекає “розбою і пожежі”; тому з усією енергією, на яку здатний, намагається врятувати дочку і суспільство від ” божевільного вольтерьянца Чацького.

Нарешті, у фіналі, виявивши дочку в сінях вночі, вирішує, що тепер вже розгадав всі таємниці і всьому виною легковажність Софії. Ф. так і не вдається зловити нитку інтриги, але його місце в сюжеті цим, звичайно, не визначається.

Ф. – теоретик і апологет “московського” способу життя, втілення тієї Москви, яку з тих пір звуть фамусовское. Переконання Ф. непохитні, бо перевірені поколіннями.

Він недоступний для чужих доводів і думок, не випадково Грибоєдов вводить мотив “глухоти”, трапляється з Ф. кожен раз в бесідах з Чацький (“Не слухаю! під суд! під суд! “). Лінія взаємин Чацький – Ф. доповнена лінією Ф. – Скалозуб: зацікавленість в останньому як можливий нареченого Софії прояснює поняття Ф. про сферу сімейного життя так само безумовно, як і про сфері службової. Чацький їх визначає як “пристрасть до мундира”.

Юнака, “ворога шукань”, не вимагає “ні місць, ні підвищення в чині”, що займається наукою, Ф. не може визнати, “ввести в своє сімейство”, тому що він сприймає його як особа антидержавний, особисто йому небезпечне.

Для Ф. приватне, “дивне” – ознака “розпусти”, що вимагає викорінювання. Людину потрібно посадити в клітку державних думок і оцінок, позбавити його можливості по-своєму ставитися до цих подій. Бажання черпати судження з “забутих газет часів Очакова і підкорення Криму” несумісне з роботою розуму, “жадаючого пізнань”, із захопленням “мистецтвами творчими”.

Слід зазначити, що особливо страшним для Ф. є властивість Чацького міркувати, не дивлячись “на старших”, його звичка “своє судження мати” і виражати його вільно: “Що говорить! і говорить як пише! ” Уміння мислити виховується книгами, тому в момент кульмінації Ф. висловлює заповітне: “вже коли зло припинити, зібрати всі книжки так спалити”.

Все, що несе в собі Чацький, для Ф. – “чума”, смертельна заразна хвороба, “безумство” цілого покоління, від якого треба захистити і сім’ю, і держава. Думаючи, що Софія об’єдналася з Чацький в бажанні обдурити його, Ф. оголошує: “… оголошу на весь народ. У Сенат подам, міністрам, государю “.

Визначеність внутрішнього “портрета”, яскрава мальовничість вигляду, типовість побутових звичок – все це зробило образ Ф. особливо привабливим для акторів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

alt

Дізнайтесь вартість своєї роботи

Безкоштовна оцінка замовлення!

Оцінимо за півгодини!

Герой комедії О. С. Грибоєдова “Лихо з розуму”