Мета: навчити учнів виділяти на слух злиття звуків, визначати їх місце в слові – на початку слова, складу, після голосного – та позначати злиття буквою Єє; на слух порівнювати тверду і м’яку вимову парних твердих і м’яких приголосних перед та відповідно позначати на письмі м’якість приголосного буквою Єє; виховувати почуття прекрасного.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
1) Розучування скоромовки.
Юрко Юрасика зустрів.
Юрась карасика
– Юрасику, віддай карасика,-
Юрко Юрасика просив.
2) Робота над потішкою.
Юля, Юра і Юхим
Люблять танцювати.
І подобаються всім
Молодці-малята!
2. Робота над загадкою
– Буква ця усім відома:
Перед я вона стоїть.
В ній – дві палички і коло –
Здогадаєтесь умить.
Є ця буква в слові Юля,
І в словах сміюсь, стою.
Ой, яка ж вона красуня,
Ця чудова буква… (ю).
3. Що чим роблять?
Голкою – … (шиють).
Лопатою – … (копають).
Косою – … (косять).
4. Слухання вірша
Люблю я свою лялю,
Зроблю я їй коралі
З горобини червоної,
Із
О. Катрич
– Виконайте звуковий аналіз слів Юрко, люблю.
5. Читання оповідання М. Коцюбинського “десять робітників” та вірша І. Січовика “Руки”
Фізкультхвилинка
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з новою буквою Єє
Читання вірша
Євген тепер уже школярик,
Раненько в школу сам встає…
А ім’я це – в тім і загадка –
Розпочинає буква… (Є).
– Про кого розповідається у вірші? (У вірші йдеться про Євгена.)
– Які звуки ви чуєте на початку слова? (Звуки, ) Ці звуки позначаються однією буквою Єє. (Учитель показує букву.)
– Послухайте, повторіть назву цієї букви і ще раз скажіть, які звуки при цьому вимовляються (активно артикулюємо звуки ).
Якщо учням складно визначити звукове значення букви Єє, учитель пропонує їм вимовити протяжно і прислухатися, який уже відомий голосний звук вони чують – . Потім звертає увагу дітей на попереднє зімкнення спинки язика з твердим піднебінням – вимовляння звука перед.
– Чи є ще слова в цьому вірші з є? (Слово “встає”.)
– Де заховалася літера є у словах (У середині та в кінці слів.)
– Доберіть інші слова, що закінчуються на є.
– Який звук позначає літера є у слові синє? (Звук )
2. “Друкування” великої і малої букв Єє в зошитах у клітинку
3. Робота за Букварем (с. 124-125)
1) Звуко-буквений аналіз слів за малюнками і схемами, поданими в підручнику.
2) Читання слів у стовпчиках.
А) Читання слів для зіставлення складів з буквами є – е.
– Порівняти слова блакитне, весняне і синє, літнє. Чому в словах синє, літнє треба в кінці поставити букву є, а не е? (Бо попередній приголосний м’який) А яку букву треба написати в кінці слів блакитне, весняне? (Букву е)
– Чому? (Бо попередній приголосний твердий.)
Б) Звуковий аналіз слів синє, літнє – складання звукових моделей.
В) Викладання слів синє, літнє з розрізної азбуки.
Учитель звертає увагу дітей на те, що в усіх словах 2-5 стовпчиків буква є стоїть на початку складу або сама позначає склад.
Г) Звуковий аналіз слова малює.
– Назвіть звуки в цьому слові. ( , , , , , )
3) Робота над загадкою.
– Які слова допомогли відгадати загадку?
4) Складання речень за малюнком.
5) Опрацювання оповідання за В. Сухомлинським “Барвисте коромисло”.
А) Словникова робота.
Коромисло – дерев’яна вигнута палиця із гачками на кінцях, якою носять відра.
Барвиста – різнокольорова.
Велетень – предмет або істота, що своїми розмірами значно переважає інші предмети.
Дужий – сильний, міцний.
Дивнеє – чудове, чарівне.
Б) Читання оповідання вчителем.
– Про що це оповідання? (Про веселку)
В) Самостійне читання учнями.
– Скільки слів на букву є зустрілося в тексті?
Г) Вибіркове читання.
– Що синіє над річкою? (Хмара)
– Що простяглося через усю хмару? (Веселка)
– Що робить веселка в небі? (Грає, виграє)
– Хто тримає дивне коромисло? (Грім-Буревій)
– Що робить Грім-Буревій? (Тримає дивне коромисло.)
– А що робить хмара? Для чого? (Хмара напуває все живе.)
– Чи добре робить хмара? Чому? (Добре, тому що вона любить природу і піклується про неї.)
6) Розглядання фотографії веселки.
– Прочитайте рядки оповідання, якими можна описати фотографію.
7) Читання алфавіту на потязі.
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якою буквою ознайомилися на уроці?
– Які звуки вона може позначати?