Мета: розказати учням про Тараса Шевченка; формувати навички виразного читання; розвивати пізнавальну активність дітей, мовлення, мислення; виховувати любов до читання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Спить старий сердитий сом,
Сому сниться сьомий сон.
Сонце пестить поплавок,
Сом сопе на весь ставок.
2) Звукова зарядка.
– Назвіть голосні у слові сердитий; початковий звук у словах сьомий, сом, весь.
–
3) Робота над чистомовкою.
Вітерець у лузі: ш-ш-ш-ш.
Повзе вуж у траві: с-с-с.
Прилетів жук: ж-ж-ж.
Заспівав комарик: з-з-з.
Пролетів птах: шук-шук-шук.
Запихкав їжачок: пих-пих-пих.
Забриніла бджілка: дж-дж-дж.
Дзюркоче вода у струмочку: дз-дз-дз.
2. Робота в парах. Гра “Зміни слово”
Тиша – (на назву гризуна).
Бійка – (на назву лісової тварини).
Кіт – (на назву морської тварини).
Перепалка – (на назву птаха).
3. Гра “жук-буквоїд”
– Вставте букви, яких бракує.
А допом. гла. м мален. ка ми.
4. Читання тексту “Комп’ютерна мишка” та вірша “Узявсь Дем’ян навчати кішку”
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 142-143)
1. Розповідь учителя
– Кого ви бачите на портреті?
– у кожного народу є великі поети, яких знають усі: і дорослі, і малі діти. Для українського народу таким поетом є Тарас Григорович Шевченко. Його ще називають Великим Кобзарем, бо свою найкращу книгу він назвав “Кобзар”.
2. Опрацювання тексту “Тарас Григорович Шевченко”
1) Читання тексту вчителем.
– Хто такий Тарас Григорович Шевченко?
2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
– Що ви дізналися про дитинство поета?
3) Читання тексту учнями “ланцюжком”.
– Як люди ставляться до Тараса Шевченка?
4) Вибіркове читання.
– Що оспівував у своїх віршах і малюнках Тарас Григорович Шевченко?
– До чого закликав Тарас Григорович Шевченко?
– Яку книжку Тараса Шевченка знають і люблять усі українці?
– Чому до пам’ятника Тарасові Шевченку ідуть дорослі й діти?
5) Гра “Читає Незнайко”.
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні відшукують речення і читають його без “помилки”.
На цьому портреті ти бачиш великого українського композитора (поета) Тараса Шевченка.
Ще малим хлопчиком він почав писати казки (вірші).
Закликав любити і вивчати (шанувати) рідну мову.
6) Робота за малюнком.
– Що ви бачите на малюнку?
– Про що писав Тарас Григорович Шевченко?
– Розкажіть про місце, пов’язане з іменем Тараса Шевченка, у вашій місцевості.
3. Опрацювання вірша Т. Шевченка “Тече вода з-під явора”
1) Читання вірша вчителем.
Словникова робота Пишається – красується.
– З якими почуттями автор писав цей вірш? Які почуття у нас викликає вірш? З якою інтонацією голосу його потрібно читати?
– Назвіть пестливі слова, які створюють особливо ніжну, лагідну атмосферу. (Калинонька, качаточка, качечка, дітки, дівча)
2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
– Що ви уявили, читаючи вірш?
– Які рослини згадуються у вірші?
– Поміркуйте, яку пору року описує поет?
3) Читання груп слів на одному диханні.
Тече качечка
Пишається випливає
Хлюпочуться з качуром
Качаточка розмовляє
4) Гра “Де правильний рядок?”
Тече вода із-за гаю та попід долиною.
Тече вода із-за гаю та попід горою.
Ловить ряску, розмовляє з качуром своїм.
Ловить ряску, розмовляє з дітками своїми.
5) Виразне читання вірша учнями.
– Як ви розумієте слова: “качечка розмовляє з дітками своїми”?
IV. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ
Читання віршів Тараса Григоровича Шевченка.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Про кого дізналися на уроці?
– Що про Тараса Шевченка розкажете батькам?