При аналізі вікового складу населення прийнято виділяти три основні вікові групи:
Діти ( 0-14років)
Дорослі ( 15-64роки)
Літні (65років і більше).
Особливості вікового складу населення окремих країн тісно пов’язані з типом відтворення населення, характерними для них
Для країн із простим відтворенням частка дітей не висока (25%), тоді як частка людей похилого віку 15- 20% і має тенденцію до збільшення. У країнах з розширеним типом відтворення частка дітей досить висока й становить у середньому 40-45%, а в окремих країнах уже більше 50%.
Підлоговий склад населення миру характеризується перевагою чоловічого населення. Уже давно встановлено, що серед немовлят на 100 дівчинок народжується 104-107 хлопчиків. Уже до шлюбного віку це співвідношення приблизно вирівнюється, а потім перевага жінок починає неухильно рости.
Це пояснюється як підвищеною смертністю серед чоловіків, так і більше високою тривалістю життя серед жінок. Тому в більшості країн миру жіноче населення переважає. Але загальносвітова ситуація міняється тому що свою “лепту” вносять найбільші по населенню країни
У цих країнах чисельність чоловіків вище, ніж жінок (ранні шлюби й пологи, важка робота приводять до більше високої смертності серед них). За рахунок цих країн чоловіків у світі приблизно на 25млн. більше.
Для графічного аналізу вікової й полової структури населення використовуються половозрастние піраміди – столбиковие діаграми, що показують число чоловіків і жінок різних віків у складі населення. По такій діаграмі можна визначити й тип відтворення країни