Мета: ознайомити учнів з буквою Чч, її алфавітною назвою та звуковим значенням; формувати в дітей правильне артикулювання звука ; розвивати навички читання, зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПІДГОТОВКА ДО ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВОЮ БУКВОЮ
1. Робота над загадками
– У шпаринку влазить, в дім,
Двері відчиня хвостом своїм. (Ключ)
– Назвіть звуки в слові ключ.
– Який останній звук у цьому слові? Як утворюється цей звук? (Губи трохи витягнуті вперед, кінчик язика міцно
– Тварина ця усім відома,
Не розлучається із домом,
Гуляє, їсть і спить в хатині,
Бо ця хатиночка – на спині. (Черепаха)
– На ставочку кораблі Не великі, а малі.
Як впіймати рибку треба –
Хвостики здіймають в небо,
І стирчать собі такі,
Мов великі поплавки. (Качка)
– Виконайте звуковий аналіз слів черепаха і качка.
2.
Чоловік, синичка, сонечко, часник, бочка, задача, чубчик, дівчинка, м’яч, качка, чайник.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БУКВОЮ Чч
– Звук на письмі позначається буквою “че”.
Аналіз будови. Порівняння малої і великої букв. Визначення місця букви в кишеньковій азбуці.
– На що схожа буква “че”?
Буква “Ч” –
Немов стілець,
Догори лиш ніжки.
Навіть з цифрою чотири
Буква схожа трішки.
В. Гринько
Гра “Упіймай слова зі звуком “
Чубата чапля чваньковита
Через болото йде одна.
Чомусь з журавликом дружити
Не хоче капелька чудна.
Н. Забіла
Фізкультхвилинка
IV. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (С. 88-89)
1. Звуковий аналіз слів чашка, часник, печиво з опорою на схеми, подані в підручнику
2. Читання прямих і обернених складів у будиночку
3. Читання пар слів
Річка – річечка, качка – качечка, чабан – чабани.
– Яка спільна частина в кожній парі цих слів?
– Який зв’язок між словами овечки і вівчарі? (Вівчарі доглядають овечок.)
4. Розучування скоромовки “чечір-вечір…”
– Де спить котик? Який він?
5. Читання колонок слів (с. 89)
– Прочитайте слова зі спільною частиною – ечко; – очка.
6. Читання “Закликаночки”
– З яким проханням звертаються діти до сонечка?
– Які слова у “Закликаночці” римуються? (Сонечко – віконечко, квіточки – діточки)
7. Робота над скоромовкою “у голубки-горлички…”
1) Розучування скоромовки.
2) Промовляння скоромовки повільно і тихо, голосно і швидко, здивовано.
3) Гра “Читає Незнайко”.
Учитель читає текст скоромовки, змінюючи окремі слова. Учні хором виправляють “помилки”.
У голубки – горлечко (горлички)
Буркотливе (туркотливе) горлечко.
Горлечко (горличка) туркоче,
Горличка регоче (воркоче).
8. Робота з анаграмами
Ручка – качур, силач – числа.
9. Опрацювання речення, поданого рукописним шрифтом
Кучер – візник.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Яку букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
– Який звук вона позначає?
– Як вимовляється цей звук в українській мові?
– Які скоромовки запам’ятали? Розкажіть ту, яка найбільше сподобалася.