Мета: вчити учнів свідомо сприймати художні тексти, визначати головну думку твору, давати характеристику дійовим особам, аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнювати; вдосконалювати основні навички читання; виробляти вміння добирати книги на задану тему; вчити працювати над прислів’ями, приказками; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення, вміння орієнтуватися у структурі твору; виховувати любов до природи, бажання пізнавати нове, читаючи книги.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ
– Сьогодні ми говоритимемо про рослини. А про які саме, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
– Навесні вона в теплі Має трунок, має вроду
Виростає з-під землі. І дарує насолоду. (Квітка)
– Так, саме про барвисті, різноманітні, пахучі квіти ми будемо говорити. І якщо на уроках природознавства ми пізнавали їх з наукової точки зору, то сьогодні ми будемо величати їх красу, будемо милуватися квітами, подумки пірнемо у їхній аромат, будемо купатися у їх пахощах. А ще сьогодні ми дізнаємось, чому зозулині черевички мають таку чудернацьку назву та чому кульбабки
А все це – для того, щоб ви побачили велич та красу природи і щоб у вас з’явилось бажання берегти її і цінувати.
III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота з виставкою книжок
– Погляньте, будь ласка, на виставку книжок.
– Чи всі книжки відповідають темі уроку?
– Чи не виставлена одна й та сама книжка двічі?
– Якщо книжки збігаються за назвою, то яка між ними різниця?
– Книжки яких авторів представлені?
– Давайте визначимо жанри виставлених творів.
– Якщо вас зацікавила якась книжка, то ви її можете знайти у нашій шкільній бібліотеці і прочитати.
2. Робота над твором Лесі Українки “Лілея”
1) Переказ кількома учнями уривків за вибором, які їм найбільше сподобались,
Вразили їх чи запам’ятались.
2) Гра “У художньому музеї”.
Огляд та короткий аналіз дитячих ілюстрацій до твору.
3. Фізкультхвилинка
4. Робота над новими творами
1) Опрацювання легенди К. Кабанець “Чому кульбабки називаються кульбабками”.
А) Робота над загадкою.
– Стала на поляні
В жовтім сарафані,
Підросте – всміхнеться,
Для вітрів вбереться
В платтячко біленьке,
Пишне та легеньке. (Кульбаба)
– Ось саме про цю квіточку ми зараз і прочитаємо легенду.
Б) Виразне читання вголос легенди “Чому кульбабки називаються кульбабками” учнями.
– То чому кульбабки звуться кульбабками?
– Які почуття викликає у вас образ цієї самотньої жінки?
– Як бабуся спочатку називала квіточки?
2) Опрацювання оповідання Є. Шморгуна “Зозулині черевички”.
А) Виразне читання оповідання вчителем.
– Чи сподобалось вам це оповідання?
Б) Перевірка сприйняття твору.
Тестування
1. Як у науці називають зозулині черевички?
А) Венерині черевички;
Б) Афінині черевички;
В) Афродитині черевички.
2. Хто вирішив покарати селян?
А) Монгольський хан;
Б) російський цар;
В) польський князь.
3. Хто зголосився врятувати односельчан?
А) Донька старости;
Б) донька вдови;
В) донька коваля.
4. Що дівчина попросила їй пошити?
А) Нову сукню;
Б) нові черевички;
В) нову спідницю.
5. Чим був уражений заїжджий гість?
А) Розумом дівчини;
Б) кмітливістю дівчини;
В) красою дівчини.
6. На якому році життя розцвітають зозулині черевички?
А) На 15-му;
Б) на 18-му;
В) на 5-му.
Відповіді: 1а; 2в; 3б; 4а; 5в; 6б.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці
– Які ваші враження від уроку?
– Чи виправдались ваші очікування?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Казки Ганса Крістіана Андерсена”.
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.