Творчі джерела поезії Василя Симоненка
Василь Симоненко. Поет-“шістдесятник”. Недовгим був його життєвий і творчий шлях, та його поезію знають як у нашій країні, так і за її межами. І сьогодні поезії В. Симоненка хвилюють людські серця, кличуть до дружби, праці, закликають до боротьби.
Поетична творчість В. Симоненка живилася джерелами народного життя, піснями, скорботою і радостями простих людей, любов’ю до рідного краю. Враження дитинства, повоєнні труднощі навіяли поезії “Ніч”, “Баба Онися”, “Жорна”. У вірші
Особливістю творчості Василя Симоненка було те, що сюжети для своїх творів він брав із реального життя. Автобіографічним можна вважати вірш “Кривда”. Поет не тільки співчуває скривдженій злим сусідом дитині, а й оправдує помсту Івася. І. Кошелівець зазначав, що матері “у Симоненковій поезії віддано стільки
Образи матері і Вітчизни у творі стоять поруч, бо для кожної людини вони священні. Саме матір і Батьківщина роблять людину сильною і непереможною. Як материнський заповіт, звучать рядки поезії:
Можеш вибирати друзів і дружину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
У поезіях митця зустрічаються думки-сподівання, що люди його пам’ятатимуть. Дійсно, хоча життя поета обірвалося дуже рано, його поезія живе і, сподіваюсь, ще не одне покоління захоплюватиметься чарівними рядками Симоненкових поезій. У вірші “Пам’яті Василя Симоненка” харківський поет Микола Побелян написав:
Я Симоненка
Переріс літами –
Яка несправедливість
На землі:
Пересічні
Миколи –
Разом з нами,
А помирають
Віщі Василі.