Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезій Володимира Коломійця; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність сприймати звукові, словесні образи, емоційно реагувати на художнє слово; виховувати любов і повагу до старших членів сім’ї.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Сичить сичик солов’ю:
“Славний спів я твій люблю!
Співаком також я стану,
Ось куплю лиш фортеп’яно!”
На сосні сидить
Сіроока, сіроока.
І сміється, і скрекоче:
“Сич солістом стати хоче!
2. Гра “Плутанка”
– Складіть “плутанку” слів у прислів’я.
– Не слів на кидай вітер;
– золото. Сказане а слово – мовчання – срібло,
– кажи, а знаєш – не Знаєш – мовчи.
– що день. Ласкаве весняний слово.
– за краще Добре цукор слово і мед.
– словечко Гостре сердечко. коле
– руйнує. слово Добре а будує, зле
– глибоко. Слово не ранить стріла, а
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання Дмитра Павличка
2. Слухання самостійно знайдених учнями відомостей про те, як і чому підкова стала символом щастя
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Послухайте вірш.
ВАРЕНИКИ
Лада ліпить вареники –
Помага бабусі.
Вареники-стуленики…
Тістечко й на вусі!
Лада ліпить вареники.
Та так-бо вже щиро!
Вареники-стуленики
З вишнями, із сиром.
Лада ліпить вареники,
Вся в борошні й тісті.
Вареники-стуленики,-
Хто ж їх буде їсти?
А їстимуть три подружки
Кішка Мурка,
Курка Кокотушка,
Ну, а третя –
Свинка Хрюшка.
Їстимуть і проситимуть:
– Ще, Ладо, ще!
– Який він за настроєм?
– З яким почуттям автор пише про Ладу?
– Автор цього вірша – український поет Володимир Коломієць. З його творчістю ми ознайомимося на сьогоднішньому уроці.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання біографічної довідки (с. 120)
Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання тексту учнями
– У якій сім’ї народився Володимир Коломієць?
– Коли він написав свій перший вірш?
– Як він про це згадує?
– Які поетичні збірки для дітей видав поет?
2. Опрацювання вірша Володимира Коломійця “сиве сонечко”
1) Гра “Передбачення”.
– Прочитайте назву вірша і спробуйте здогадатися, про кого в ньому йтиметься.
2) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш?
– Які почуття він у вас викликав?
– Кого поет назвав сивим сонечком?
Фізкультхвилинка
3) Словникова робота.
Читання слів уголос “луною” за вчителем, потім – напівголосно в парі одне одному
Ночви | Уранці |
Дітлахи | Лежанка |
Ніжаться | Тупочеться |
Клопочеться | Потягусеньки |
Довідкове бюро
Ночви – довгаста посудина з розширеними доверху стінками для домашнього вжитку: виготовлення тіста, прання білизни, купання і т. ін.
Лежанка – низька піч у вигляді тапчана для лежання.
4) Повторне читання вірша учнями в парі одне одному.
– Який основний тон виберете для читання вірша?
– Які рядки вірша потрібно читати співчутливим тоном?
5) Виразне читання вірша учнями вголос.
6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Як поет говорить про дітлахів?
– Якими словами передає нескінченні турботи бабусі?
– Як ви гадаєте, чи зміниться щось наступного дня в поведінці дітей і бабусі? Що саме?
– Чи звертається поет до кожного з нас? Доведіть свою відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Який висновок ви зробили з прочитаного?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати розповідь про бабусю.