СЕДОВСЬКИЙ ЯКІВ

СЕДОВСЬКИЙ ЯКІВ (рр. нар. і см. невід.) – давньоукраїнський письменник.

Родом із Львівщини. Освіту здобув у Падуанському університеті. Автор панегіричного твору “Анатима тис тімис” (“Дарунок пошани”), виданого в Венеції 1641 р. Твір написано з нагоди присвоєння ступеня доктора філософії випускникові Падуанського університету львів’янину Григорію Кирницькому. Мета твору – прославити тих, хто ніколи не зрікається “святок отчеськое веры”. До таких осіб, очевидно, належав і Григорій Кирницький, який “без сумту, без

достатку”, вивчивши декілька мов, пішов здобувати освіту в чужі краї з тим, щоб, збагатившись знаннями, повернутися додому й служити своєму народові.

Один із двох розділів панегірика адресований “славного народа гречеськаго братіе Братства святого муч Христова Георгія”, тобто гурткові людей, які не давали таким студентам, як Григорій Кирницький, почуватися самотніми в чужій землі (“Єст сведком ты цнот ваших хлебом крєованый на стан докторства, вашим хлібом промованый”). Тут також висловлено співчуття Греції, яка перебувала в той час під турецьким ігом.

Літ.: Студинський К. Три панегірики XVII віку // ЗНТШ. 1896. Т. 12. Кн.

4; Українська поезія XVII ст. Перша половина. К., 1988; Українська поезія.

Середина XVII ст. К., 1992.

М. Сулима


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


СЕДОВСЬКИЙ ЯКІВ