Руслан і Людмила (переказ)

Високі хороми великого князя Київського Світозара повні гостей. Князь святкує весілля дочки Людмили з витязем Русланом. Віщий Баян заспівує пісню про славу російської землі, про сміливих походах. Він передбачає долю Руслана і Людмили: над героями нависла смертельна небезпека, їм уготовані розлука, тяжкі випробування.

Руслан і Людмила клянуться один одному у вічній любові. Ратмір і Фарлаф, заздрячи Руслану, потай тішаться передбачення. Однак Баян всіх заспокоює: незримі сили захистять закоханих і з’єднають їх.

Гості славлять молодих.

Знову лунають наспіви Баяна. На цей раз він пророкує народження великого співака, який збереже від забуття історію Руслана і Людміли.2 У розпал весільного веселощів лунає удар грому, все занурюється у пітьму.

Морок розсіюється, але Людмили немає: вона викрадена. Светозар обіцяє руку дочки і півцарства тому, хто врятує княжну. Руслан, Ратмір і Фарлаф відправляються на пошуки.

У далекому північному краю, куди мандри привели Руслана, живе добрий чарівник Фінн.

Він передбачає витязь перемогу над викрав Людмилу Чорномором. На прохання Руслана Фінн розповідає свою історію. Бідний пастух, він полюбив красуню

Наїну, але та відкинула його любов. Ні подвигами, ні багатством, здобутим в сміливих набігах, не міг він завоювати серце гордої красуні. І лише за допомогою магічних чар Фінн вселив Наїні любов до себе, але Наїна тим часом стала старою бабою. Знехтувана чарівником, тепер вже вона переслідує його.

Фінн застерігає Руслана проти хитрощів злої чарівниці. Руслан продовжує свій шлях.

Шукає Людмилу і Фарлаф. Але все, що трапляється на шляху, лякає боягузливого князя. Несподівано перед ним з’являється страшна стара. Це Наїна. Вона хоче допомогти Фарлафа і цим помститися Фінну, який протегує Руслану.

Фарлаф торжествує: близький той день, коли він врятує Людмилу і стане володарем Київського князівства.

Пошуки приводять Руслана в зловісне пустинне місце. Він бачить поле, засіяне кістками полеглих воїнів та зброєю. Туман розсіюється, і перед Русланом виникають обриси величезної Голови.

Вона починає дути назустріч витязь, піднімається буря. Але, вражена списом Руслана, Голова відкочується, і під нею виявляється меч. Голова розповідає Руслану історію двох братів – велетня і карлика Чорномора. Карлик хитрістю здолав свого брата і, відрубавши йому голову, змусив її вартувати чарівний меч.

Віддаючи меч Руслану, Голова просить помститися злому Чорномор. Чарівний замок Наїни. Діви, підвладні чаклунки, запрошують подорожніх сховатися в замку. Тут же тужить кохана Ратміра – Горислава.

З’явився Ратмір не помічає її. У замок Наїни потрапляє і Руслан: він зачарований красою Горислава. Витязів рятує Фінн, що руйнує злі чари Наїни.

Ратмір, повернутий Горислава, і Руслан знову вирушають в дорогу на пошуки Людмили.

У садах Чорномора нудиться Людмила. Ніщо не радує княжну. Вона сумує за Києвом, за Руслану і готова покінчити з собою.

Невидимий хор слуг вмовляє її підкоритися влади чарівника. Але їхні промови викликають лише гнів гордої дочки Світозара. Звуки маршу сповіщають про наближення Чорномора. Раби вносять на ношах карлика з величезною бородою. Починаються танці.

Раптово лунає звук роги. Це Руслан викликає Чорномора на поєдинок. Зануривши Людмилу в чарівний сон, Чорномор йде. У бою Руслан зрізає Чорномор бороду, позбавляючи його чудесної сили.

Але він не може пробудити Людмилу від чарівного сну.

У долині розбитий стан Руслана. Ніч. Ратмір охороняє сон друзів. Вбігають перелякані раби Чорномора, яких Руслан звільнив з-під влади злого чарівника.

Вони повідомляють, що невидимою силою знову викрадена Людмила, слідом за якою сховався і Руслан.

Фарлаф, викравши з допомогою Наїни княжну, привіз її до Києва, Але ніхто не в силах розбудити Людмилу. Светозар оплакує доньку. Несподівано з’являється Руслан. Чарівним перснем Фінна він пробуджує княжну.

Радісні кияни славлять хороброго витязя, оспівують вітчизну.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Руслан і Людмила (переказ)