Два легковажних генерала на пенсії опинилися на безлюдному острові. “Служили генерали все життя в якийсь реєстратурі; там народилися, виховувалися і постаріли, отже, нічого не розуміли. Навіть слів ніяких не знали, крім: “Прийміть запевнення у скоєному моєму пошани і відданості” “. Одного разу генерали прокинулися – глядь, а вони лежать на березі і нічого немає ні на одному, ні на іншому, крім нічної сорочки та ордена на шиї.
Генерал, який служив учителем каліграфії, був трохи розумнішим іншого. Він пропонує пройти по острову
Генерали не можуть визначити, де захід, де схід. Острів достатку, тут є все, але генерали мучаться голодом, а добути нічого не можуть.
Знаходять лише “Московские ведомости”, де, як на зло, описуються розкішні обіди. Від голоду генерали ледве не з’їдають один одного. Колишній вчитель каліграфії придумав: треба знайти мужика, який і буде про них піклуватися. “Довго вони бродили по острову без жодного успіху, але нарешті гострий запах мякинной хліба і кислої овчини навів їх на слід”. Дивляться, під деревом спить ледар-мужик. Побачив він генералів, хотів бігти, але вони намертво
Мужик починає працювати: нарвав генералам по десятку стиглих яблук, а собі узяв одне, кисле; покопався в землі і добув картоплі; потер два шматки дерева один про одного – і отримав вогонь; зробив сильце з власного волосся – і зловив рябчика. І стільки наробив їжі, що генерали навіть подумали, чи не дати і “дармоїди” шматочок? Перш ніж лягти відпочити, мужик за наказом генералів в’є мотузку, і ті прив’язують його до дерева, щоб не втік.
Через два дні мужик так призвичаївся, що “стало навіть в жмені суп варити”. Генерали ситі і задоволені, і в Петербурзі тим часом накопичуються їх пенсії. Сидять генерали та почитують “Московские ведомости”.
Але ось вони скучили. Мужик побудував човник, встелена її дно лебединим пухом, уклав генералів і, перехрестившись, поплив. “Скільки набралися страху генерали під час шляху від бур і вітрів різних, скільки вони лаяли чолов’яга за його дармоїдство – того ні пером описати, ні в казці сказати”. Але ось нарешті і Петербург. “Сплеснула куховарки руками, побачивши, які в них генерали стали ситі, білі та веселі!
Генерали напилися кави, наїлися здобних булок, поїхали в казначейство і отримали купу грошей. Однак і про мужика не забули; вислали йому чарку горілки та п’ятак срібла: Радій, чолов’яга! “