Мета: узагальнити знання учнів за прочитаним розділом “У країні гумору”; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 105)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Обличчям до обличчя”
Учні в парах повертаються одне до одного і переказують зміст оповідання Григора Тютюнника “Біла мара”.
IV.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Який розділ ми завершили вивчати?
– Сьогодні ми підіб’ємо підсумки роботи за розділом “У країні гумору”. Перевіримо здобуті знання, узагальнимо вивчений матеріал.
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Чи уважний ти читач?”
Тестування
1. Кого злякався Толя-хвастунець?
А) Миші;
Б) ящірки;
В) кота.
2. Що мив павучок – рудий бочок?
А) Ніжки;
Б) спинку;
В) вусики.
3. Біля якого міста мешкала Стонога?
А) Сміла;
Б) Веселе;
В) Біла.
4. Бекас – це
А) болотяний;
Б) лісовий;
В) степовий.
5. Як прозивали діда Арсена?
А) Бушля;
Б) Мушля;
В) Карась.
6. Яка тварина налякала діда Арсена?
А) Їжак;
Б) вовк;
В) заєць.
Відповіді: 1б; 2а; 3в; 4а; 5а; 6а.
2. Фізкультхвилинка
Тут трава росте висока,
Тут стежинонька вузька.
Вище руки, вище ноги –
Не проста у нас дорога.
А тепер ідемо боком –
Із підскоком, із підскоком.
Походили на носочках,
А тоді на п’ятках.
Випростали добре спини
І звели лопатки.
3. Гра “З’єднай назву твору з його автором”
“Павучок – рудий бочок” | Грицько Бойко |
“Стонога” | Остап Вишня |
“Біла мара” | Ірина Жиленко |
“Бекас” | Іван Світличний |
“Хвастунець” | Григір Тютюнник |
4. Гра “Хто це сказав?”
– Слово честі, не хвалюся –
Я ні-чо-го не боюся! (Толя. Грицько Бойко “Хвастунець”)
– Та я позавчора Ішов через річку,
Крізь лід провалився
В холодну водичку. (Микола. Грицько Бойко “Викрутився”)
– Досить!
Не пустуйте, час у ліжко! (Павучок. Ірина Жиленко “Павучок – рудий бочок”)
– Годі спати,
Вже давно пора вставати.
Всі, хто спали,
Повставали,
Тільки ми одні проспали. (Мама. Іван Світличний “Я їм про Хому, а вони про Ярему”)
– Клята!
Стій! А де ж це сорок п’ята? (Стонога. Ян Бжехва, переклад Івана Світличного “Стонога”)
– Ухопив, кажеш? Ну неси, неси, погодуй своїх голопуцьків. (Арсен. Григір Тютюнник “Біла мара”)
– Чого ти це сьогодні так рано вернувся? (Арсениха. Григір Тютюнник “Біла мара” )
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Найбільше мені сподобалося…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання рубрики “Повтори і пригадай” (с. 128).