Мета: узагальнити знання учнів за прочитаним розділом “У країні давнини”; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 44)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Обличчям до обличчя”
Учні в парах переказують киргизьку народну казку “Злагода”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ
– Який розділ завершили вивчати?
– Яки види творів прочитали?
– Що об’єднує твори, подані у цьому розділі?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
1. Робота за рубрикою “Перевір свої досягнення” (с. 30)
2. Фізкультхвилинка
3. Гра “Чи уважний ти читач?”
Тестування
1. Яку тварину найбільше шанували єгиптяни?
А) Бика;
Б) корову;
В) крокодила.
2. Як звуть у єгиптян бога Сонця?
А) Апоп;
Б) Ра;
В) Ісід.
3. Що означає ім’я Пандора?
А) Та, що думає потім;
Б) та, що всім обдарована;
В) та, що всім володіє.
4.
А) 3 дерева;
Б) з піску;
В) з глини.
5. Який птах уродився з яєць, що зніс Сокіл-Род?
А) Лебідь;
Б) сокіл;
В) коршун.
6. Хто захопив у полон дівчину, яка перетворилася на тополю?
А) Татари;
Б) турки;
В) хазари.
7. Чим займався Кий?
А) Мисливством;
Б) перевозом;
В) полюванням.
8. Як звали сестру Кия, Щека, Хорива?
А) Тополя;
Б) Пандора;
В) Либідь.
9. Чому сумував лебідь із притчі Леонардо да Вінчі?
А) Прощався із життям;
Б) летів у вирій;
В) прощався з лебідкою.
10.Яке дерево виросло із зернятка, що посадила Ганна?
А) Тополя;
Б) верба;
В) явір.
11. Де Ганна зустріла князенка?
А) У церкві;
Б) у лісі;
В) у селі.
12. Що найбільше засмучувало дідуся, який жив на березі Іссик-Кулю?
А) Що діти сваряться;
Б) що він часто хворіє;
В) що діти та внуки його не провідують.
Відповіді: 1а; 2б; 3б; 4в; 5а; 6б; 7б; 8в; 9а; 10б; 11а; 12а.
4. Робота в групах
– Пригадайте жанр твору.
“Пандора” | Легенда |
“Лебідь” | Українська народна казка |
“Злагода” | Притча |
“Тополя” | Міф |
5. Робота в парах. Гра “Хто це сказав?”
– “Тільки коли на землі не стане цього бога, пітьма і зло запанують над світом!” (Апоп. Єгипетський міф “Ра та Апоп”)
– “Батьку степе, поля рідні, порятуйте мене!” (Дівчина. Народна легенда “Тополя”)
– “Ач, нетіпаха, до кого рівнятися задумала!” (Баба. Українська народна казка “Золотий черевичок”)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили на сьогоднішньому уроці?
– Що вам найбільше сподобалося?
– Які завдання викликали найбільший інтерес?
– З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання (с. 30).