Мета: повторити та узагальнити вивчений матеріал з розділу “Краса світу в художньому творі”; активізувати словниковий запас; вдосконалювати навички швидкого, виразного свідомого читання; розвивати вміння висловлювати власну думку; виховувати інтерес до читання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Промовляння скоромовки з диригуванням у такт мовлення (вказівний палець правої руки рухається вгору-вниз; рух – слово)
Тато тут, тато там, Мама, мама тут і там.
Тато,
Мама тут, мама там, Тато, мама тут і там.
2. Артикуляційна гімнастика
– “Грибочок”.
Посміхнутися; поцокати язичком, ніби їдеш на конячці; присмоктатися широким язиком до піднебіння.
– “Кицька”.
Губи в посмішці, рот відкритий; кінчик язика упирається в нижні зуби; вигнути язик гіркою, упираючись кінчиком язика в нижні зуби.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Степана Жупанина “Ходімо в поле, сину”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
–
– Розгорніть зміст підручника. Знайдіть вивчений розділ.
– Яким твором починається розділ?
– Яким завершується?
– Назвіть свій улюблений твір. Чим він вам сподобався?
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Чи уважний ти читач?”
Тестування
1. Ким були батьки Т. Г. Шевченка?
А) Робітниками; б) кріпаками; в) козаками.
2. Яку ріку найбільше любив Т. Г. Шевченко?
А) Дніпро; б) Десну; в) Дністер.
3. Хто був єдиним учителем у Лесі Українки в дитинстві?
А) Мати; б) батько; в) гувернантка.
4. З ким Ліна Костенко порівнює у своєму вірші зорі?
А) Із світлячками; в) з морськими зірками.
Б) з їжаками;
5. Чим хлопчик перебив гілочку яблуні?
А) Палицею; б) батогом; в) каменем.
6. Скільки казок побачив Дмитро Павличко в пшеничному колоску?
А) Більше тисячі; б) більше ста; в) більше десяти.
Відповіді: 1б; 2а; 3а; 4б; 5в; 6б.
2. Гра “Утвори пару”
– З’єднайте назву твору з його автором.
“Реве та стогне Дніпр широкий…” | Леся Українка |
“Сипле, сипле, сипле сніг…” | Дмитро Павличко |
“Вже сонечко в море сіда…” | Ліна Костенко |
“Красива осінь вишиває клени…” | Іван Франко |
“Плесо” | Тарас Шевченко |
3. Фізкультхвилинка
4. Гра “Пригадай твір і його автора”
– Ще уважніше подивився хлопчик навколо. Яскраво сяяло сонечко, високо в синьому небі літали птахи, до самого обрію пливли зелені хвилі лісу. (Василь Сухомлинський. Краса, натхнення, радість і таємниця)
– Полудень.
Поле широке, безлюдне,
Довкола для ока й для вуха
Ні духу! (Іван Франко. Полудень)
– Пливе білий човник, хвилечка колише,
Хвилечка гойдає;
Пливе білий човник,
Вітер ледве дише,
Ледве повіває. (Леся Українка. Пливе білий човник, хвилечка колише…)
– Там я ходила і все вислухала,
Що говорила вона,-
Та невеселая дума
Чулася в гомоні того “зеленого шума”! (Леся Українка. Сосна)
– Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.
Цвіркуни й перепілочки припинили концерт. (Ліна Костенко. Осінь, ось вона, осінь)
– На скрипці грала під хатою,
Але не просила їди,
Бо стала сама багатою –
Минулися холоди. (Дмитро Павличко. Синиця)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи все вдалося виконати на сьогоднішньому уроці?
– Які завдання були найбільш цікавими?
– Під час виконання яких завдань виникали труднощі?
– Що вам найбільше запам’яталося?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання рубрики “Повтори і пригадай” (с. 62).