Мета: узагальнити знання учнів за розділом “Літературні казки зарубіжних письменників”; учити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
–
На горішині горішки
Шаруділи тишком-нишком:
– Шур-шур-шур та шу-шу-шу –
Я зернятка колишу.
В лісі не шуміть, малята,-
Сплять у ліжечках зернята.
Ш-ш-ш-ш…
2. Гра “Склади вірш”
_____ горобець
_____ біда
_____ молодець
_____ гнізда
_____ річка
_____ невеличка
_____ співає
_____ безкрає
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Обличчям до обличчя”
Учні в парах повертаються одне до одного і переказують зміст казки Джанні Родарі “Дорога, що нікуди не вела”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І
– Який розділ ми завершили вивчати?
– Сьогодні ми підіб’ємо підсумки роботи за розділом “Літературні казки зарубіжних письменників”. Перевіримо здобуті знання, узагальнимо вивчений матеріал.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Чи уважний ти читач?”
Тестування
1. Де стояла прекрасна сеньйора, коли зустрічала Мартіно?
А) На балконі;
Б) на ганку;
В) у дворі.
2. Скільки разів Мартіно змушений був повторювати односельчанам розповідь про свою пригоду?
А) 20;
Б) 50;
В) 100.
3. Де сиділа качка, висиджуючи каченят?
А) Під величезними лопухами;
Б) під старою грушею;
В) під сараєм.
4. Звідки випливли три прекрасні білі лебеді?
А) 3 річки;
Б) із-за кущів;
В) з кущів осоки.
5. Де цар Салтан побачив 33 богатирі?
А) У морі;
Б) біля брами городської;
В) біля стін фортеці.
6. Куди білочка складала горішки?
А) В торбиночку;
Б) в сумочку;
В) в шкатулочку.
Відповіді: 1а; 2в; 3а; 4в; 5б; 6а.
2. Фізкультхвилинка
3. Гра “З’єднай назву казки з її батьківщиною”
“Дорога, що нікуди не вела” | Росія |
“Гидке каченя” | Італія |
“Казка про царя Салтана…” | Данія |
4. Гра “Упізнай твір за його головною думкою”
– Справжні скарби дістаються лише тим людям, що першими торують дорогу, якою ще не ходив ніхто. (Джанні Родарі “Дорога, що нікуди не вела”)
– Добре щире серце не буває ніколи горде. (Ганс Крістіан Андерсен “Гидке каченя”)
– І хто б там що кому не говорив,
А згине зло і правда переможе! (Ліна Костенко “Затишно дітям в пазусі казок”)
5. Гра “Хто це сказав?”
– Матінко моя єдина!
Молода моя княгине!
Подивіться ви туди:
Їде батечко сюди. (Князь Гвідон)
– Бери, бери усе, що подобається. Я дам тобі візка та коней, аби ти міг довезти це додому. (Сеньйора)
– Воно хоч некрасиве, але в нього лагідна вдача, і плаває воно теж чудово. Я навіть дозволю собі сказати, що ліпше за інших. (Качка-мати)
– Що я бачу?! Як це сталось? Це ж вона! (Цар Салтан)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Найбільше мені сподобалося…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання рубрики “Перевір свої досягнення” (с. 154).