Мета: поглиблювати знання учнів про творчість Миколи Вінграновського; вчити розуміти образну мову, уявляти описані картини, розмірковувати над художнім змістом; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність емоційно реагувати на художнє слово; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
ДЖМЕЛІ
Де цвіту рясне гілля,
Ви побачите джмеля.
Він кружляє між гілок
Та й розносить скрізь пилок.
Потрудилися джмелі –
Більше яблук на гіллі.
2.
Цвірінь-цвірінь – … (горобчик).
Кар-кар – … (ворона).
Тьох-тьох – … (соловей).
Тук-тук – (дятел).
Ціть-ціть – … (щиглик).
Ку-ку – … (зозуля).
Кря-кря – … (качка).
Га-га-га – … (гуска).
3. Читай весело! Запам’ятовуй!
МУЗИКИ
У танок пішла Маринка
Захиталась материнка.
А коники-стрибунці
Б’ють у срібні бубонці.
Зайчик вискочив із жита,
Став у дудочку сурмити.
О. Палійчук
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання улюблених рядків поезії
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Послухайте вірш.
Вві сні наш заєць знову задрімав.
Якби не в сні, то де б йому дрімати?
На теплу землю вухонько поклав
І серце своє заяче під лапи.
Додому ніч собі на небо йшла,
І на зорю дивилася мурашка…
Дрімайлику тим часом зацвіла
Під вусом, під самісіньким,- ромашка!
– Чи сподобався вам вірш? Який це вірш за настроєм?
– Автор цього вірша – український поет Микола Вінграновський. З його творчістю ми сьогодні починаємо знайомитися.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Народився поет у м. Первомайську на Миколаївщині в селянській родині. Навчався в Київському інституті театрального мистецтва імені I. Карпенка-Карого, у Всесоюзному державному інституті кінематографії в Москві. Працював на Київській кіностудії імені О. Довженка актором, режисером, сценаристом.
2. Опрацювання статті про Миколу Вінграновського (с. 125)
Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями
– Які книжки написав Микола Вінграновський для дітей?
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання вірша Миколи Вінграновського “лазить сонечко в травах…” (с. 125-126)
1) Читання вірша учнями одне одному в парі.
– Чи сподобався вам вірш?
– Які картини ви уявляли, читаючи його?
– До якого жанру належить вірш? (Пейзажна лірика)
2) Словникова робота.
Довідкове бюро
Воло – відвисле місце під шиєю в багатьох птахів.
3) Повторне читання вірша учнями вголос.
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Про кого йдеться у вірші?
– У яких рядках змальовано життя в русі? Прочитайте.
– Об’єднайте персонаж з його дією.
Коник | Лазить |
Метелики | Стоїть |
Сонечко | Грають |
Чапля | Скаче |
– Якими барвами сповнено описаний пейзаж?
– Що із зображеного у вірші тобі доводилося спостерігати?
– Який настрій навіюють такі картини природи?
5) Гра “Добери ознаку”.
Чапля | Зелена |
Воло | Срібляста |
Вода | Малинове |
Нога | Біла |
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомились на сьогоднішньому уроці?
– Хто є автором цієї поезії?
– Що цікавого ви дізналися про поета?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати одного з персонажів вірша. Розповісти про нього.