ШАНУЄМО БАБУСЮ. ВОЛОДИМИР КОЛОМІЄЦЬ СИВЕ СОНЕЧКО

Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезій Володимира Коломійця; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність сприймати звукові, словесні образи, емоційно реагувати на художнє слово; виховувати любов і повагу до старших членів сім’ї.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Сичить сичик солов’ю:

“Славний спів я твій люблю!

Співаком також я стану,

Ось куплю лиш фортеп’яно!”

На сосні сидить

сорока,

Сіроока, сіроока.

І сміється, і скрекоче:

“Сич солістом стати хоче!

2. Гра “Плутанка”

– Складіть “плутанку” слів у прислів’я.

– Не слів на кидай вітер;

– золото. Сказане а слово – мовчання – срібло,

– кажи, а знаєш – не Знаєш – мовчи.

– що день. Ласкаве весняний слово.

– за краще Добре цукор слово і мед.

– словечко Гостре сердечко. коле

– руйнує. слово Добре а будує, зле

– глибоко. Слово не ранить стріла, а

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання Дмитра Павличка

“На щастя”.

2. Слухання самостійно знайдених учнями відомостей про те, як і чому підкова стала символом щастя

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Послухайте вірш.

ВАРЕНИКИ

Лада ліпить вареники –

Помага бабусі.

Вареники-стуленики…

Тістечко й на вусі!

Лада ліпить вареники.

Та так-бо вже щиро!

Вареники-стуленики

З вишнями, із сиром.

Лада ліпить вареники,

Вся в борошні й тісті.

Вареники-стуленики,-

Хто ж їх буде їсти?

А їстимуть три подружки

Кішка Мурка,

Курка Кокотушка,

Ну, а третя –

Свинка Хрюшка.

Їстимуть і проситимуть:

– Ще, Ладо, ще!

– Який він за настроєм?

– З яким почуттям автор пише про Ладу?

– Автор цього вірша – український поет Володимир Коломієць. З його творчістю ми ознайомимося на сьогоднішньому уроці.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання біографічної довідки (с. 120)

Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання тексту учнями

– У якій сім’ї народився Володимир Коломієць?

– Коли він написав свій перший вірш?

– Як він про це згадує?

– Які поетичні збірки для дітей видав поет?

2. Опрацювання вірша Володимира Коломійця “сиве сонечко”

1) Гра “Передбачення”.

– Прочитайте назву вірша і спробуйте здогадатися, про кого в ньому йтиметься.

2) Виразне читання вірша вчителем.

– Чи сподобався вам вірш?

– Які почуття він у вас викликав?

– Кого поет назвав сивим сонечком?

Фізкультхвилинка

3) Словникова робота.

Читання слів уголос “луною” за вчителем, потім – напівголосно в парі одне одному

Ночви

Уранці

Дітлахи

Лежанка

Ніжаться

Тупочеться

Клопочеться

Потягусеньки

Довідкове бюро

Ночви – довгаста посудина з розширеними доверху стінками для домашнього вжитку: виготовлення тіста, прання білизни, купання і т. ін.

Лежанка – низька піч у вигляді тапчана для лежання.

4) Повторне читання вірша учнями в парі одне одному.

– Який основний тон виберете для читання вірша?

– Які рядки вірша потрібно читати співчутливим тоном?

5) Виразне читання вірша учнями вголос.

6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Як поет говорить про дітлахів?

– Якими словами передає нескінченні турботи бабусі?

– Як ви гадаєте, чи зміниться щось наступного дня в поведінці дітей і бабусі? Що саме?

– Чи звертається поет до кожного з нас? Доведіть свою відповідь.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?

– Хто його автор?

– Який висновок ви зробили з прочитаного?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати розповідь про бабусю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ШАНУЄМО БАБУСЮ. ВОЛОДИМИР КОЛОМІЄЦЬ СИВЕ СОНЕЧКО