Отруєння – група захворювань, обумовлена, впливом на організм отрут різного походження. Можуть бути гострими, хронічними, виробничими, харчовими, лікарськими й ін.
Отрута або токсин.
Будь-яка хімічна речовина, внесена або прикладене до тіла, здатно зашкодити здоров’ю або позбавити життя. Печінка видаляє деякі отрути із крові. Більшість із отрут можуть бути розділені на руйнуючі, як, наприклад, соляна, азотна, і сірчана кислоти; дратівні, включаючи миш’як і сульфат міді; наркотики, як, наприклад, опіум, і вигарний газ; і наркотично
Руйнуючі отрути всі обпалюють і знищують частини тіла, з яким вони приходять у контакт; дратівні отрути викликають дратівний ефект у шлунку й кишках; наркотики впливають на головний і спинний мозок, породжуючи заціпеніння; наркотично дратівні отрути можуть викликати інтенсивне подразнення й, нарешті, діють як наркотики.
При отруєннях неруйнуючими отрутами, основні зусилля вживають, щоб видалити отрута з організму якомога швидше промиванням шлунка. Для деяких руйнуючих і дратівних отрут є хімічні протиотрути.
У
Загальні принципи надання невідкладної допомоги при гострих отруєннях.
Невідкладна допомога при гострих отруєннях полягає в сочетанном проведенні наступних лікувальних заходів: приськореному виведенні токсичних речовин з організму; специфічної терапії, що сприятливо змінює перетворення токсичної речовини в організмі або уменьшающей його токсичність; симптоматичної терапії, спрямованої на захист і підтримку тої функції організму, що переважно дивується даним токсичним речовин.
На місці прошествия необхідно встановити причину отруєння, з’ясувати вид токсичної речовини, його кількість і шлях надходження в організм, по можливості довідатися час отруєння, концентрацію токсичної речовини в розчині або дозування в лікарських препаратах.
При отруєннях токсичними речовинами, прийнятими усередину, обов’язковим і екстремальним заходом є промивання шлунка через зонд. Для промивання шлунка використовують 12 – 15 літрів води кімнатної температури порціями 300 – 500 мол.
При важких формах отруєнь у хворих, що перебувають у несвідомому стані (отруєння снотворними препаратами та ін.) , промивають шлунок повторно 2 – 3 рази в першу добу після отруєння, тому що у зв’язку з різким уповільненням усмоктування в стані глибокої коми в шлунково-кишковому тракті може зберігатися значна кількість не токсичної речовини, що всмокталася. По закінченню промивання в шлунок уводять 100 – 150 мол 30% розчину сульфату натрію або вазелінового масла як проносний засіб. Не менш важливо раннє звільнення кишечника від токсичної речовини за допомогою високих сифонових клізм.
У коматозному стані хворого, при відсутності кашлевого й ларингеального рефлексів, з метою запобігання аспірації блювотних мас у дихальні шляхи промивають шлунок після попередньої интубации трахеї трубкою з раздувной манжеткою.
Протипоказане призначення блювотних засобів і волання блювоти подразненням задньої стінки ковтки в маленьких дітей (до 5 років) , у хворих у сопорозному або несвідомому стані, а також в отравившихся припікальними отрутами.
Для усмоктування токсичних речовин, що перебувають у шлунково-кишковому тракті, застосовується активоване вугілля з водою (у вигляді кашки по одній столовій ложці усередину до й після промивання шлунка) або 5 – 6 таблеток карболену.
При інгаляційному отруєнні треба, насамперед, винести потерпілого на чисте повітря, укласти, забезпечити прохідність дихальних шляхів, звільнити від одягу, що стиськує, дати інгаляцію кисню. Лікування проводять залежно від виду визвавшего отруєння речовини.
При влученні токсичних речовин на шкіру необхідне обмивання шкірних покривів проточною водою.
Гострі отруєння, обумовлені укусами змій і отрутних членистоногих.
Укуси змій.
Укуси змій викликають гостре отруєння, обумовлене специфічною дією зміїної отрути – продукту отрутних залоз змій. Найнебезпечніші для людини отрутні змії належать до наступної 4 сімействам: 1) морським зміям, що живуть у прибережних водах Індійського й Тихого океанів; 2) аспідам (середньоазіатська кобра й ін.) ; 3) ямкоголовим зміям (щитомордники – азіатський, східний, ськелястий і ін.) ; 4) гадюкам (гюрза, піщана ефа, гадюка звичайна, степова гадюка, гадюка Радде, кавказька гадюка, носата гадюка) . Основні діючі початки отрут – токсичні білки, на частку яких доводиться більше 60% сухої маси отрути. У тіло жертви отрута вводиться за допомогою двох зубів. зуби, Що Обламалися, відразу ж заміняються запасними, у зв’язку, із чим видалення отрутних зубів не знешкоджує змієві.
При наданні першої допомоги постраждалий відразу ж після укусу повинен бути забезпечений повний спокій у горизонтальному положенні. Розкриття ранок натисненням і почате в перші ж мінути енергійне відсмоктування вмісту ранок ротом дозволяють видалити від 20 до 50% уведеної отрути. Відсмоктування ротом проводять протягом 15 хв (для особи, що робить першу допомогу, воно доськонало не небезпечно) , після чого ранку дезінфікують звичайним способом і накладають на неї стерильну пов’язку, що у міру розвитку набряку періодично послабляють, щоб вона не урізалася в м’які тканини.
Накладення на уражену кінцівку джгута набагато збільшує як місцеві, так і загальні прояви хвороби, часто веде до гангрени, підвищує смертність. Протипоказані розрізи, припікання, введення в область укусу перманганату калію й інших сильних окислювачів і всі місцеві впливи, що травмують. Поширення отрути в організмі значно вповільнюється при ранній іммобілізації ураженої частини тіла шинами, після чого постраждалого треба, можливо, швидше доставити на носилках у найближчу лікувальну установу.
При укусах аспідів необхідне введення сироватки “Антикобра” у дозі до 300 мол і більше.
Укуси отрутних членистоногих.
Укуси ськорпіонів викликають гострий болісний біль у зоні влучення отрути. Виразність почервоніння й набряку в зоні поразки варіює в дуже більших межах. Іноді в зоні ужаления виникають поверхневі міхури з рідиною. Симптоми загального отруєння організму відзначаються лише в окремих потерпілих, переважно в дітей дошкільного віку.
Спостерігаються загальне нездужання, головний біль, запаморочення, познабливание, болю в області серця, задишка, серцебиття.
Укуси каракурта не викликають ськільки-небудь вираженої місцевої реакції на отруту, але супроводжуються значним і своєрідним отруєнням організму. Протягом 5-20 мінут розвивається різко виражена м’язова слабість, порушення ходи, з’являються різкі болісні болі в кінцівках, поперековій області й животі.
Укуси інших павуків і ськолопендри супроводжуються слабкою місцевою реакцією на отруту й не вимагають спеціального лікування.
Ужаления ос і бджоли супроводжується різко локальною болючою реакцією, появою в зоні поразки помірного почервоніння й набряку. Важкі загальні отруєння – судороги, втрата свідомості, блювота – спостерігаються лише при множинних ужалениях (смертельні исходи зареєстровані при декількох сотнях ужалений) .