Мета: ознайомити учнів з казкою М. Коцюбинського; розвивати й удосконалювати техніку читання, логічне мислення, творчі та пізнавальні здібності учнів; виховувати доброту, чемність, поступливість, повагу одне до одного.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Цап до цапа в гості йшов,
Цап дороги не знайшов.
2) Робота над чистомовкою.
Ло-ло-ло – сонечко зійшло.
Рі-рі-рі – тепло надворі.
Ра-ра-ра – весела дітвора.
Ру-ру-ру
2. Читання тексту “Леся Українка” і вірша Лесі Українки “Вишеньки”
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 148)
1. Гра “жук-буквоїд”
– Вставте букви, яких бракує.
Ц. п. к, к. з. чк.
2. Робота над загадкою
– З бородою народився,
Та ніколи не голився. (Цап)
– Сьогодні ми прочитаємо казку українського письменника Михайла Коцюбинського “Про двох цапків”.
3. Опрацювання казки М. Коцюбинського “Про двох цапків”
1) Прослуховування казки у виконанні вчителя.
– Про кого прослухали казку?
– Коли ви хвилювалися, слухаючи казку?
2)
– Хоче цапок через річку перебратися, а сам не розуміє, що означає слово перебратися. (Перейти)
– Ступили цапки на кладку, а що воно таке, не знають. (Невеликий місток)
– Кладка вузька, а цапки не розуміють, яка саме. (Неширока)
– Поясніть цапкам, що означає слово заждати? (Зачекати)
3) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
– Чи сподобалися вам цапки?
– Якими ви їх уявили? (Уперті, невиховані, нерозумні, забіяки… )
4) Читання тексту учнями “ланцюжком”.
– Які наміри були у цапків?
– Яка була кладка?
– Чим завершилася зустріч цапків?
5) Робота над ілюстрацією.
– Розгляньте ілюстрацію до казки. Який саме момент на ній зображено?
– До малюнка доберіть речення з казки.
6) Удосконалення техніки читання. Відшукування речень за початком.
– Я читатиму початок, а ви – кінцівку речення.
Така вузенька… (що тільки один може перейти, а двом тісно).
І той хоче… (через річку перебратися, і другий).
Ступили обидва… (цапки на кладку, зійшлись посередині та й ну один одного лобами та рогами бити).
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Яку казку читали на уроці?
– Хто її автор?
– Чого нас навчила ця казка? (Бути поступливим, розумним, не гарячкувати.)