Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом українського дитячого поета, прозаїка і казкаря Олександра Дерманського, з уривком з його твору “Чудове чудовисько”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; розширювати словниковий запас учнів; удосконалювати зв’язне мовлення, творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Бджілка з джмеликом дзижчать,
Дитинчат дзижчати вчать.
Дзи-дзи-дзи та джи-джи-джи,
Як бджола,- і ти скажи.
2. Гра “Вгадай предмет за ознаками”
Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета.
– Тоненька, довга, сталева, гостроноса, швейна. (Голка)
– Неозоре, глибоке, бурхливе, небезпечне, солоне. (Море)
– Темна, зоряна, місячна, тиха, прохолодна. (Ніч)
– Народна, колискова,
– Маленька, кругленька, червоненька, запашна. (Суничка)
– Дерев’яний, чотириногий, письмовий, кухонний, накритий. (Стіл)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання твору Олександра Довженка “Пустіть колядувать…”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми ознайомимося із життєвим і творчим шляхом українського дитячого поета, прозаїка і казкаря Олександра Дерманського, з уривком з його повісті “Чудове чудовисько”.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Біографічна довідка
– Чудовими творами Олександра Дерманського зачитуються як наймолодші читачі, так і підлітки. Не залишають вони байдужими і дорослих. З-під його пера виходять чарівні казки, повісті, твори в жанрі фентезі, чудові вірші, публіцистичні твори.
Народився письменник 28 листопада 1976 року в селі Гайворон Володарського району Київської області. Вищу освіту здобув у стінах Національного педагогічного університету імені М. Драгоманова, навчаючись на філологічному факультеті. Відтоді викладає за фахом у Київському технікумі електронних приладів.
У 2001-2012 роках працював літературним редактором дитячого журналу “Стежка”. Декілька років тому став членом Спілки письменників України.
2. Гра “Рибки”
Самостійне мовчазне читання статті “Олександр Дерманський” у підручнику (с. 109)
– Де і коли народився Олександр Дерманський?
– Які твори він пише?
3. Фізкультхвилинка
4. Робота над уривком з повісті Олександра Дерманського “Чудове чудовисько” “Чемпіон з Баранців”
1) Словникова робота.
Читання кожної колонки згори вниз “луною” за вчителем і знизу вгору “буксиром” із сусідом по парті
Басок | Вихор |
Завірюха | Кепсько |
Ошелешена | Натхнення |
Неоковирного | Нікудишній |
Тлумачення слів
Натхнення – стан людини, що характеризується піднесенням її творчих сил, активізацією всіх психічних процесів.
Неоковирний – вайлуватий, неповороткий, незграбний.
Ошелешена – надзвичайно здивована, вражена.
Вихор – рвучкий круговий рух вітру.
Бас – низький чоловічий голос.
– Доберіть синоніми до слів завірюха (хуртовина, метелиця, завія); кепсько (погано).
2) Гра “Рибки”.
Самостійне мовчазне читання твору учнями
– Чи сподобався вам твір?
– Хто є його головним героєм?
– Який настрій створює твір?
– Що ви уявляли, читаючи його?
3) Читання твору учнями “ланцюжком”.
4) Фізкультхвилинка.
5) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
– Чим займалася Соня?
– Чому в неї не виходило створити гарну фігурку?
– Чому Соню покинуло натхнення?
– Що дівчинка побачила за вікном?
– Прочитайте опис завірюхи.
– Що дівчинка побачила в першому вихорі? у другому?
– З ким Соня намагалась поділитися своїми спостереженнями?
– Що відповіла їй бабуся?
– Як Соня познайомилась з чудовиськом?
– Знайдіть і прочитайте його опис.
– Яким виявилося чудовисько?
6) Робота в парах.
Підготовка до читання діалогу чудовиська і Соні
– З якою інтонацією будете читати слова Соні?
– Які слова вам допоможуть у цьому? (Промовила й схопилася, перелякано запитала, загикуючись запитала, спитала ошелешена.)
– З якою інтонацією будете читати слова чудовиська?
– Які слова вам допоможуть у цьому? (Почув чийсь грубенький голос; промовив загадковий голос; відповів несподіваний гість; й бровою не повівши, вигадало чудовисько; запевнило чудовисько.)
7) Вправи на розвиток швидкості читання.
А) Гра “Хто читає уважніше?”.
– На що було схоже чудовисько? (На стіжок сіна)
– Якого воно було кольору? (Яскраво рожевого в синю цяточку)
– Якого баранця ліпила Соня? (Синього з фіолетовими ріжками)
– Хто намастив повидлом учительські окуляри? (Сашко П’явочка)
– Від якої цукерки Соня побачила обгортку в першому сніговому вихорі? (Від “іриски”)
Б) Гра “Хто читає швидше?”.
– Знайдіть абзац зі словами:
“Чому я повинна дурно страждати?”;
“Дівчинка навчалася в третьому класі й уже давно не вірила у всіляких казкових істот”;
“Соня підійшла до вікна – люди добрі!”.
В) Гра “Дочитай речення”.
– Знайдіть і дочитайте речення (записані на дошці).
Зажурена дівчинка підійшла до вікна… (3)
Але ж зараз вона сама бачила, як за вікном… (5)
Соня ліпила… (1)
Там справді стояло… (6)
А засніжений двір… (2)
Раз по раз повз вікно… (4)
Знаєш, мені в лісі… (7)
– Позначте цифрами послідовність подій у тексті.
8) Стислий переказ твору (за опорними реченнями, поданими на дошці).
9) Гра “Голосування ногами”.
Діти стають у дві шеренги: права шеренга – “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга – “я вважаю, що твердження неправильне”.
– Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне – тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
10) Робота за ілюстрацією.
– Розгляньте ілюстрацію до твору.
– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
– Як ілюстрація передає почуття, які переживають дівчинка і чудовисько?
– Які рядки твору проілюстрував художник?
– Які відчуття викликає ілюстрація?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Найбільше мені сподобалося…
– Мене вразило…
– Хотів би дізнатися…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Стисло переказувати твір (с. 109-112).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 91
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Гедзик гвалт гукає гаву,
Кличе гаву на галяву.
Гава виглянула з ганку,
Гука гедзя на гулянку.
2. Робота в групах
Гра “Поети”
– Допишіть два рядочки, щоб вийшли веселі вірші.
1- ша група
Раз цибуля вийшла з хати,
Хто їй стрівся – мусив чхати…
2- га група
Їв лелека Кашу з глека…
3- тя група
Джміль ромашці щось на вухо
Прошептав і полетів…
4- та група
Йшла синичка до кринички,
Загубила черевички…