Матеріал уроку. Антуан де Сент-Екзюпері “Маленький принц” (уривки з повісті). IV частина.
Мета. Продовжити роботу над уривками повісті “Маленький принц”. Вчити аналізувати художній твір.
Розвивати вміння виразно читати, інсценізувати. Виховувати відповідальність за власні вчинки, повагу до дорослих, бажання їх розуміти.
Обладнання. Портрет автора. Книга “Маленький принц”.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація знань.
1. Бесіда.
– З яким твором почали ознайомлюватися?
– Хто його
– Що запам’ятали про Екзюпері?
– Яку частину прочитали?
– Про що в ній йдеться?
– Яку назву можна придумати до цієї частини?
2. Читання III частини в особах.
– Як Маленький принц ставився до баранця?
– Чому не захотів його прив’язувати?
III. Мотивація навчальної діяльності.
1. Евристична бесіда.
– Чи любите ви проводити час з дорослими? З ким найбільше?
– Якщо вам хочеться похвалитися успіхами, до кого ви звертаєтесь в першу чергу?
– Якщо хочеться пожалітися, кого з дорослих ви обираєте?
– А з ким любите погратися?
– Як ви думаєте, хто
2. Творче завдання.
– Розплутайте нитки і прочитайте, що говорив Антуан де Сент-Екзюпері про дорослих.
(Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам’ятає.)
– Як ви розумієте пі слова?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Сьогодні ми продовжимо роботу над повістю “Маленький принц”. Прочитаємо наступний розділ, де буде йтися саме про дорослих. Ваше завдання – порівняти, чим дорослі відрізняються від дітей.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання частини вчителем.
– Якою була планета Маленького принца?
– Як вона називалася?
– Чому автор так докладно розповів про астероїд В 612?
– Що дуже полюбляють дорослі?
– Скільки років минуло, як оповідач розлучився з Маленьким принцом?
2. Словникова робота.
Позаяк – тому, що; через те, що.
Кам’яниця – кам’яна будівля; мурований будинок.
Франк – грошова одиниця Франції, Бельгії, Швейцарії та деяких інших країн.
Рахуба – лічба, рахування.
П’яте через десяте без зв’язку, безладно, перескакуючи з одного на інше.
Грамузляти – писати каракулями.
Як Бог на душу покладе – як вийде.
Невпам’ятку – не пам’ятати.
3. Вправи на розвиток читацьких навичок.
> Читання “ланцюжком”.
> Гра “Хто швидше”.
– Віднайдіть речення, у яких зустрічаються такі словосполучення: котрі вже мають; всі підстави; подав докази; через отих дорослих; на думку не спаде; з калачиками у вікнах; допитуватися не будуть; хотілося мати друга; нічогісінько не малював.
> Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
– Прочитайте, які розміри мала планета принца.
– Хто винайшов астероїд В 612? Прочитайте.
– Як вчинив турецький астроном, щоб йому повірили?
– Що запитують дорослі, коли ви розповідаєте про нового приятеля?
– Як треба розповісти дорослим про принца, щоб вони повірили? Зачитайте.
– Чому оповідач придбав фарби? Зачитайте.
– Чому йому не дуже виходило малювати?
4. Заповнення порівняльної таблиці.
– Чим відрізняються дорослі і діти?
Дорослі | Діти |
– Серйозні – Поважні – Замкнуті – Важлива зовнішність – Люблять числа – Поважають гроші і багатство | – Творчі – Відкриті – Безпосередні – Люблять мріяти – Фантазувати – Уявляти – Гратися |
– На чиєму боці автор?
VI. Підсумок уроку.
– А тепер заплющте очі, розслабтеся і уявляйте те, що я буду говорити.
– Одного разу ми з вами зібралися в далеку подорож. Кожен взяв все необхідне: намет, туристичний килимок, зручний одяг, прісну воду… Ми довго йшли через ліси і поля, зупинялися на ночівлю біля річки чи озера. І от одного разу, коли ми тільки прокинулися і почали приводити себе в порядок, щоб вирушити далі, до нас підійшов Маленький принц і запитав…
– А зараз розплющте очі і скажіть, про що міг запитати у нас принц.
VII. Домашнє завдання.
Читати IV частину. Написати листа Маленькому принцу.