Любов Тетяни до Євгенія

…Ніщо не змінило:

Вней зберігся той же тон,

Був так само тихий її уклін.

Ледве^-їй! не те, щоб здригнулася,

Иль стала раптом бліда, червона…

У їй і брова не ворухнулася;

Не стисла навіть губ вона.

Хоч він дивився не можна прилежней,

Але й слідів Тетяни колишньої

Не міг Онєгін знайти.

Здається, що простодушна сільська дівчина, не зрячи зачитывавшаяся романами автора теорії “природної людини” Ж.-Ж. Руссо, перетворилася в досвідчену світську левицю. Звичайно, перед цим була нещасна любов до Онєгіна, потрясіння

від убивства коханим Ленского, поїздка в Москву на смотрины, шлюб з товстим і заслуженим генералом… Але невже всі ці події настільки кардинально змінили внутрішній мир героїні? Куди ділася дівчина, що “з її холодною красою любила російську зиму”, “вірила преданьям простонародної старовини, і снам, і картковим гаданьям, і пророкуванням місяця”, сповідалася няньці в безмовній любові до Онєгіна, писала Євгенію проникливий лист, де запевняло: “Все життя моя була запорукою свиданья вірного з тобою; я знаю, ти мені посланий Богом, до труни ти хоронитель мій…”?

Однак варто прочитати цілком

заключну главу, і ми переконаємося, що насправді Тетяна залишилася колишньою.

Продемонструвавши Онєгіну незворушність при нежданій зустрічі, вона звернула на чоловіка “втомлений погляд” і негайно “сковзнула геть”. Ясно, що дружина-генерала Тетяна не любить. І Онєгіну потім, у розмові один на один, зізнається:

А мені, Онєгін, пишність ця,

Осоружного життя мішура,

Мої успіхи у вихрі світла,

Мій модний будинок і вечори,

Що в них? Зараз віддати я рада

Все це дрантя маскараду,

Весь цей блиск, і шум, і чад

За полицю книг, за дикий сад,

За наше бідне житло,

За ті місця, де в перший раз,

Онєгін, вид їла я вас,

Так за смиренний цвинтар,

Де нині хрест і тінь галузей

Над бідної нянею моєї…

Я вас люблю (до чого лукавити?),

Але я іншому віддана;

Я буду століття йому вірна.

По суті, Тетяна – усе та ж патріархальна дівчина. Вона тяготиться світськими розвагами, як колись переситився ними Онєгін. Тетяна відкидає речення Євгенія завести настільки звичайну у світлі любовну інтрижку. Для неї подружній борг, збереження сімейного вогнища виявляються вище почуття. І це при тім, що Тетяна аж ніяк не патріархальна у своєму внутрішньому світі. Її лист до Онєгіна виявляє незвичайність, глибину душі поряд з первозданною щирістю почуття:

Навіщо ви відвідали нас?

Вглуши забутого селенья

Я ніколи не знала б вас,

Не знала б гіркого мученья.

Душі недосвідченої волненья

Упокоривши згодом (як знати?),

По серцю я знайшла б друга,

Була б вірна дружина

И доброчесна мати.

Іншої!..Ні, нікому на світі

Не віддала б серця я!

Те у вышнем призначено раді…

Те воля неба: я твоя…

Любов до Євгенія Тетяна сприймає як ниспосланную понад, як Боже приречення. І невипадково в розмові з Ленским Онєгін відзначає її духовну перевагу над сестрою: “У рисах в Ольги життя немає… Кругла, червона особою вона, як цей дурний місяць на цьому дурному небокраї”. Ленский підкреслює, що Тетяна “смутна й мовчазна, як Світлана”, героїня однойменної балади В. А. Жуковського.

Ольга ж цілком задоволена життям і не знає глибоких почуттів, теперішньої любовної пристрасті. Вона не здатна любити як Тетяна й, мабуть, буде цілком щаслива із заїжджим уланом, що взяли її в дружин. Щиросердечні переживання сестри Ользі невідомі. І сам її образ покликаний насамперед оттенить щиросердечну красу й духовну велич Тетяни – пушкінського ідеалу росіянці жінки


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Любов Тетяни до Євгенія