Образ Тетяни Ларіній у романі “Євгеній Онєгін” А. С. Пушкіна

Образ Тетяни Ларіній – противага образу Онєгіна. Уперше в російській літературі жіночий характер протипоставлений чоловічому, і, більше того, жіночий характер виявляється сильніше й піднесеніше чоловічого. Пушкіна з великою теплотою малює образ Тетяни, втілюючи в ній кращі риси російської жінки.

Пушкіна у своєму романі хотів показати звичайну російську дівчину. Автор підкреслює відсутність у Тетяні надзвичайних, з ряду геть вихідних рис. Але героїня в той же час дивно

Поетична й приваблива. Не випадково Пушкін дає своїй героїні

простонародне ім’я “Тетяна”. Цим він підкреслює простоту дівчини, її близькість народу.

Тетяна виховується в садибному маєтку в сім’ї Ларіних, вірної “звичкам милої старовини”. Характер Тетяни формується під впливом няньки, прототипом якої поетові послужила чудесна Орися Родіонівна. Тетяна росла самотньою, неласкавою дівчинкою.

Вона не любила грати з подругами, була занурена у свої почуття й переживання. Вона рано намагалася зрозуміти навколишній світ, але в старших не знаходила відповіді на свої питання. І тоді вона зверталася до книг, яким вірила безраз-

До діла:

Їй рано подобалися

романи;

Вони їй заміняли все:

Вона влюблялася в обмани

И Ричардсона, і Руссо.

Навколишнє життя мало задовольняло її вимогливу душу. У книгах вона бачила цікавих людей, яких мріяла зустріти у своєму житті. Спілкуючись із двірськими дівчинами й слухаючи оповідання няньки, Тетяна знайомиться з народною поезією, переймається любов’ю до неї.

Близькість до народу, до природи розвиває в Тетяні її моральні якості: щиросердечну простоту, щирість, невигадливість. Тетяна розумна, своєрідна, самобутня. Від природи вона обдарована:

Уявою заколотним,

Розумом і волею живий,

И норовливою головою,

И серцем полум’яним і ніжним.

Розумом, своєрідністю натури вона виділяється серед поміщицького середовища й світського суспільства. Вона розуміє вульгарність, ледарство, порожнечу

Життя сільського суспільства. Вона мріє про людину, що вніс би в її життя високий зміст, був би схожий на героїв її улюблених романів. Таким їй здався Онєгін – світський парубок, що приїхав з Петербурга, розумний і шляхетний.

Тетяна з усією щирістю й простотою закохується в Онєгіна: “… Все полно їм; усе діві милої без угаву чарівною силою повторює про нього”. Вона вирішується написати Онєгіну любовне визнання.

Різка відмова його є повною несподіванкою для дівчини. Тетяна перестає розуміти Онєгіна і його вчинки. Тетяна перебуває в безнадійному положенні: вона не може розлюбити Онєгіна

И в той же час переконана, що він не гідний її любові.

Онєгін не зрозумів всієї сили її почуття, не розгадав її натури, тому що над усе цінував “вільність і спокій”, був егоїстом і себелюбом. Любов приносить Тетяні одні страждання, її моральні правила тверді й постійні. У Петербурзі вона стає княгинею, знаходить загальну повагу й преклоніння в “вищому світлі”. за цей час вона сильно міняється. “Равнодушною княгинею, неприступною богинею розкішної, царственої Неви” малює її Пушкін в останній главі.

Але однаково вона чарівна. Очевидно, ця принадність була не в її зовнішній красі, а в її щиросердечній шляхетності, простоті, розумі, багатстві щиросердечного змісту. Але й в “вищому світлі” вона самотня. І тут вона не знаходить того, до чого прагнула піднесеною душею. Своє відношення до світського життя вона виражає в словах, звернених до Онєгіна, що вернулись після скитаний по Росії в столицю:

…Зараз віддати я рада,

Все це дрантя маскараду,

Весь цей блиск і шум, і чад

За полицю книг, за дикий сад,

За наше бідне житло…

У сцені останнього побачення Тетяни з Онєгіним ще глибше

Розкриваються її щиросердечні якості: моральна бездоганність, вір-

Ность боргу, рішучість, правдивість. Вона відкидає любов Онєгіна,

Пам’ятаючи, що в основі його почуття до неї лежить себелюбність, егоїзм. Головні риси характеру Тетяни – сильно розвинене почуття боргу, що бере гору над іншими почуттями й щиросердечна шляхетність. Це й робить її щиросердечний вигляд таким привабливим. Тетяна Ларіна відкриває собою галерею прекрасних образів

Росіянці жінки, морально бездоганного, шукаючого глибокого змісту

У житті. Сам поет уважав образ Тетяни “ідеальним” позитивним образом росіянці жінки


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Образ Тетяни Ларіній у романі “Євгеній Онєгін” А. С. Пушкіна