Місце в історії української літератури відводиться козацьким літописам. У них ми бачимо героїчну епоху визвольної боротьби XVII-XVIII ст., видатні успіхи козацьких походів, перемогу над ворогами. Тільки освічена частина суспільства – козацька старшина – заводить щоденники, в які записуються всі події. Так з’являються “козацькі літописи”. Майже в усіх зображено видатного діяча Богдана Хмельницького так само, як і в думах та історичних піснях.
Одним із ранніх літописів є “Літопис Самовидця”. Автор детально розповідає про
Та все ж автор у багатьох випадках описав правдиві історичні події. Козацький літопис Григорія Граб’янки має назву “Дъйствия презглъной брани”. У ньому показано діяльність Б. Хмельницького до кінця його життя, висвітлюються причини розв’язання війни між Україною і Польщею: безчинства польської шляхти на Україні. Бачимо
Літопис складався з 4 томів: “Сказаніє о войнъ козацкой з поляками…”, “Повъствованія лътописная о малоросійских і оных отчасти поведеніях, собранная и здесъ описанная”. Автор детально подає складні події з історії України, коментує їх. Саме твори Самовидця, Граб’янки і Величка передали нам традиції середньовічного літописання, використавши фольклорні принципи осмислення історії нашого народу.
Ці літописи є окрасою української літератури барокового періоду.